Turkcell'de 338 bin abone gitti, kâr düştü

İSTANBUL - Numara taşınabilirliği ile yılın üçünce çeyreğinde 338 bin 500 abone kaybeden Turkcell’in net kârı da geriledi. Yılın üçüncü çeyreğinde Turkcell’in net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.4 oranında gerileyerek 497 milyon lira oldu. 
Turkcell Grubu’nun konsolide gelirleri ise geçen çeyreğe göre yüzde 7.4’lük artışla ve yıllık yüzde 3.7’lik azalışla 2.368 milyon lira oldu. Turkcell, 2009 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını bir basın toplantısı ile açıkladı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mali sonuçlarla ilgili yaptığı konuşmasında, 2009 yılının üçüncü çeyreğinde, zorlu bir ortamda güçlü sonuçlar elde ettiklerini açıkladı.
Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ciliv, Turkcell’in rekabetteki konumunu, en hızlı mobil genişbant ve en geniş kapsama alanı sunan Turkcell 3G şebekesinin başarılı planlanması sayesinde güçlendirdiklerini söyledi. 

Kârlılık neden düştü?
Bu yıl başlatılan her yöne sınırsız tarifelerin, pazarın kârlılığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Ciliv, Turkcell’in kârlılığının da düştüğünü belirtti. Ciliv, “Zor bir yıl yaşadık. Ara bağlantı ücretlerinin de düşmesi sektördeki karlılığı negatif olarak etkilemektedir. Ara bağlantı ücretlerini düşmesiyle karlılık düşüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ara bağlantı ücretleri ortalaması 8 euro cent civarında. Türkiye’de ise yüzde 70 altında” dedi. Ciliv, uluslararası iştiraklerin operasyonel sonuçlarında da olumlu gelişmeler kaydettiklerini söyledi. Ciliv, 2010 yılı için daha güven dolu ve pozitif olduğunu vurguladı. (Radikal)