Turkcell'de Akpınar gitti, Çaloğlu geliyor

Mobil iletişim şirketi Turkcell'in Genel Müdürü Muzaffer Akpınar görevinden istifa etti. İMKB'ye yapılan açıklamada Akpınar'ın uluslararası faaliyetlerle ilgili olarak...

İSTANBUL - Mobil iletişim şirketi Turkcell'in Genel Müdürü Muzaffer Akpınar görevinden istifa etti. İMKB'ye yapılan açıklamada Akpınar'ın uluslararası faaliyetlerle ilgili olarak Ukrayna'daki yatırım dahilinde yürüttüğü yönetim kurulu üyeliği, Fintur Holdings B.V yönetim kurulu üyeliği ve GSMA dünya birliği yönetim kurulu üyeliğine devam edeceği belirtildi. Açıklamaya göre şirket ilk yapacağı toplantıda yeni genel müdürü atayacak.
Akpınar'dan boşalan göreve Akşam Yayın Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Çaloğlu'nun atanacağı konuşuluyor. Çukurova Grubu medya bölümünün üst yöneticisi aynı zamanda eski bankacı Çaloğlu'nun, Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'e yakın bir isim olduğu söyleniyor.
Nisan ayında Turkcell genel müdür yardımcıları Ruhi Doğusoy ve Ali Keşan'ın istifası nedeniyle hissedarlarla yöneticiler arasında görüş ayrılığı yaşanmış, bu durum Genel Müdür Muzaffer Akpınar'ı istifa noktasına getirmişti. Ancak Akpınar'ın istifası yönetim kurulu tarafından onaylanmamıştı.
Muzaffer Akpınar, Turkcell'e 2002 yılında katıldı. Profesyonel iş hayatına 1986 yılında Penta Tekstil'in kurucu ortağı olarak, Penta Tekstil'in yönetiminde aktif rol alarak başladı. Tekstil sektörünün önemli kuruluşlarından olan İTKİB'de dört yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı. Daha sonra kariyerine mobil telefon dağıtım şirketi K.V.K.'nın Genel Müdürü olarak devam etti. Turkcell'in kurucu ortaklarından olan MV Holding'de, holdingin kuruluşundan itibaren genel müdür olarak çalıştı.