'Turkcell'de çözüm arıyoruz'

Çukurova Grubu'na 1.7 milyar dolar borç veren ve ilave 1.6 milyar dolarla da Turkcell İletişim'in yüzde 13 hissesini satın alarak 'dolaylı ortak' olan Rus Alfa Grubu'na bağlı...

İSTANBUL - Çukurova Grubu'na 1.7 milyar dolar borç veren ve ilave 1.6 milyar dolarla da Turkcell İletişim'in yüzde 13 hissesini satın alarak 'dolaylı ortak' olan Rus Alfa Grubu'na bağlı Altimo'nun Başkan Yardımcısı Mustafa Kıral, "Ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Turkcell İletişim'in genel kurulunun yapılamaması, çözümsüzlüğün sürmesi hem küçük ortaklara, hem de bize zarar veriyor. Bu durumun daha fazla uzamaması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. Kıral, "Turkcell, Türkiye'nin gözbebeği, dünya çapında bir şirket. Bu şirketi iyi koruyacağımızdan, daha da ileri gitmesi için elimizden geleni yapacağımızdan emin olun" diye konuştu.
İstanbul'da ofis açıyor
Üç ay önce bankacılık, enerji, telekom, teknoloji, perakende gibi sektörlerde toplam 30 milyar dolarlık yatırım portföyüne sahip Alfa Grubu'nun telekom sektöründeki iştiraki Altimo'nun başkan yardımcılığına getirilen Kıbrıs doğumlu Mustafa Kıral İstanbul'da ofis açma çalışmalarının sürdüğünü belirterek şunları kaydetti:
"Bu karar, Alfa Grubu'nun hem Turkcell'e, hem de Türkiye'ye verdiği önemin göstergesidir. Türkiye'de yatırımlarımızı daha da artıracağız. Ancak bugün yapılacak iş Turkcell İletişim Genel Kurulu'nun 22 Mayıs'ta toplanmasını sağlamak. İlk genel kurul, yönetim kuruluna girecek bağımsız üye konusunda anlaşma olmadığı için kilitlenmişti. Turkcell İletişim'in Yönetim Kurulu'nda Çukurova, Sonera ve Alfa'nın 2'şer temsilcisi olacaktı. Bir kişi de bağımsızdı. Biz Çukurova ile geçmişte de bağımsız yönetim kurulu üyesi olduğu için Colin Williams üzerinde anlaştık. Sonera ise geç de olsa bağımsız üye olmasını kabul ettiği Williams'a bu kez karşı çıktı. Mahkemeye gitti ve kayyum atandı. Şimdi 22 Mayıs'taki genel kurula kadar bir bağımsız üye konusunda anlaşmamız şart. Çukurova kayyum kararına karşı itiraz yoluna gitti, onun sonucu bekleniyor. Ancak, biz bağımsız üye konusunun çözümü için çalışıyoruz."
'Taraflarla konuşuyoruz'
Kıral, 'Sözü edilen 'bağımsız üye'nin geçmişte Çukurova Grubu'ndan maaş almışlığı var. Bu durumda bağımsızlığına güveniyor musunuz?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Biz Colin Williams'la konuştuk, bağımsız davranacağına ikna olduk. Bu yüzden bizim için sorun yok. Genel Kurul'da aynı kişinin adı mı gündeme gelir bilemiyorum. Bu konuyu hem Çukurova ile, hem TeliaSonera'yla konuşuyoruz."
Kıral, "TeliaSonera, Çukurova'nın Turkcell İletişim'in kaynaklarını kullanacağından endişe ediyor. Örneğin, Çukurova, Alfa'ya olan 1.7 milyar dolar borcunu öderken Turkcell İletişim'den kaynak kullanırsa ne yapacaksınız?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Turkcell İletişim'e zarar verebilecek hiçbir adımdan yana olmayız. Çünkü, Turkcell İletişim'in güçlenmesi, büyümesi. değerinin artması, bizim koyduğumuz kaynağı da artırır."
Kıral: Muzaffer Akpınar'ın kalmasını istiyoruz
Altimo Başkan Yardımcısı Mustafa Kıral, sorular üzerine Turkcell
İletişim'in iyi yönetilen bir şirket olduğunu belirterek, "Genel Müdür Muzaffer Akpınar'ın kalmasından yanayız" dedi. Kıral, 'Çukurova, Akpınar'ın çalışma arkadaşlarının gitmesini sağlayacak operasyonlar yürüttü. Akpınar görevde kalmak ister mi?' sorusu üzerine, "Muzaffer bey, bize 'Ayrılmak istiyorum' demedi. Şirketin yönetiminin, ne karar aldığını bilemiyoruz" diye konuştu. Alfa'nın bankacılık, enerji, telekom, teknoloji, perakende gibi sektörlerde 30 milyar dolarlık yatırım portföyü olduğunu vurgulayan Kıral, stratejilerini şöyle tanımladı:
"Alfa genellikle çeşitli şirketlere 'küçük ortak' olarak girer. Şirket yönetiminde etkili olmaya, çoğunluk hissesini sahiplenmeye çalışmaz. Amacı, koyduğu paranın kazanç getirmesidir. Alfa, Çukurova'ya 1.7 milyar doları kredi, 1.6 milyar doları hisseye çevrilebilir tahvile bağlı toplam 3.3 milyar dolar kaynak kullandırdı. Çukurova 1.7 milyar dolar krediyi geri ödeyecek. Biz şimdi Altimo olarak kalan 1.6 milyar dolarımızın Turkcell İletişim'de çok iyi değere ulaşmasını hedefliyoruz. Şu anda hisse değeri belirsizlik nedeniyle bir miktar düştü, ancak biz uzun vadeli yatırımcı olduğumuz için buna önem vermiyoruz. Tüm çabamız orta ve uzun vadede yatırımımızın değerlenmesini sağlamak olacaktır".