Turkcell'de rövanş Karamehmet'in

Turkcell'in 28 Nisan'da yapılan ancak TeliaSonera'nın isteği üzerine kayyum atanması yüzünden ertelenen genel kurulu dün gerçekleşti.

İSTANBUL - Turkcell'in 28 Nisan'da yapılan ancak TeliaSonera'nın isteği üzerine kayyum atanması yüzünden ertelenen genel kurulu dün gerçekleşti. İlk genel kurulda kayyum atanmasına karşı çıkan Çukurova, sorunun halledildiği dünkü genel kurulda Rus Alfa'dan aldığı destekle muradına erdi. Böylece Çukurova'nın patronu Mehmet Emin Karamehmet dün ilki ertelenen yönetim kurulu toplantısının rövanşını alarak Turkcell İletişim'e kendi istediği yönetimi seçtirmiş oldu.
Turkcell'in dünkü olağan genel kurul toplantısında, Çukurova adına Mehmet
Emin Karamehmet, Bülent Ergin, TeliaSonera adına Erdal Durukan, Anders Igel, Altimo adına Oleg Malis ve Alex Khudiyakov ile Collin Williams (bağımsız üye) yönetim kuruluna seçildi.
Akpınar oturmadı
Divan başkanlığını Karamehmet'in yaptığı genel kurulda bilançoyu genel müdür Muzaffer Akpınar sundu.
Akpınar sunumdan sonra divan masasındaki yerine oturmadı ve genel kurulu katılımcılar arasında izledi. Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada bağımsız üye Collin Williams'ın geçmişi hakkında bir şey bilmediklerini belirterek, "Eğer geçmişte Çukurova'da veya bağlantı bir şirkette görev aldıysa dava açabiliriz. TeliaSonera da genel kurulun iptali yönünde dava açabilir" dedi.
Başkan Bahçuvan, yönetim kuruluna TeliaSonera ve yabancı fonların kendisini önerdiğini, ancak Çukurova-Altimo ittifakının bunu istemediğini de söyledi. Bahçuvan, Muzaffer Akpınar'ın yöneticiliğinin devam edip etmeyeceğinin yönetim kurulunun bir hafta içinde yapması beklenen toplantıda kesinleşebileceğini kaydetti.