Turkcell'de yönetim depremi

Türkiye'nin GSM devi Turkcell'i, hâkim ortak Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'e ait Pamukbank'a el konmasıyla başlayan üç buçuk yıllık çalkantılı dönemden başarıyla geçiren genel müdür Muzaffer Akpınar istifa etti.

İSTANBUL- Türkiye'nin GSM devi Turkcell'i, hâkim ortak Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'e ait Pamukbank'a el konmasıyla başlayan üç buçuk yıllık çalkantılı dönemden başarıyla geçiren genel müdür Muzaffer Akpınar istifa etti. Akpınar'ın istifasını yönetim kuruluna hafta başında verdiği ve yönetim kurulunun durumu değerlendirdiği öğrenildi. Kurulduğu yıl olan 1999'dan beri bir kez genel müdür değiştiren Turkcell'de, Akpınar değişen ikinci genel müdür oldu. Akpınar'ın istifasında yılbaşından bu yana genel müdür yardımcılarının Karamehmet kaynaklı operasyonlarla istifa zorlanmasının ve etrafının boşaltılmasının rol oynadığı öne sürülüyor.
Turkcell'deki yönetim depremi, Akpınar'ın sağ kolu sayılan finanstan sorumlu genel müdür yardımcısı Ekrem Tokay'ın 31 Aralık'taki istifasıyla başladı. 17 Mart'ta genel müdür yardımcısı Ali Kesan ayrıldı. Genel müdür yardımcısı Ruhi Doğusoy da Karamehmet'in yönetim kurulundaki temsilcileriyle ters düşünce 1 Nisan'da (bugün) itibarıyla ayrılacağını açıkladı. Yönetim şemasının değiştirilmesi ve bazı bölüm müdürlerinin görevine son verilmesi, Akpınar'ın yönetim kuruluna ayrılacağını söylemesini beraberinde getirdi. İstifanın incelendiğini belirten Çukurova Grubu'na yakın kaynaklar şunları söyledi: "Muzaffer beyin, Murat Vargı Holding vasıtasıyla Turkcell'de dolaylı ortaklığı var. Bu görüşülüyor. Yönetim kurulu, istifasının 28 Nisan'daki genel kuruldan sonra yürürlüğe girmesini isteyebilir. Ancak önümüzdeki günlerde Turkcell'de yeni bir genel müdür göreceksiniz."
Kavga neden çıktı?
Türkiye'nin en değerli şirketlerinden Turkcell'deki süreçle ilgili kulislerde ilginç bir iddia dolaşıyor. İddiaya göre Akpınar, Turkcell'de sahiplik sorununun yaşandığı dönemde şirketi kimseyi karıştırmadan yönetti. Bu arada çok yakın olduğu ve iş hayatına yanında başladığı ortaklardan Murat Vargı'nın geçen yıl yönetim kuruluna alınmamasından duyduğu rahatsızlığı her fırsatta dile getirdi. Bu arada Karamehmet, Rus Alfa Telekom'a hisse satarak borçlarının çok önemli bölümünü tasfiye etti ve Turkcell'deki rehinleri kaldırıp sahiplik sorunu çözdü. Ardından da düğmeye bastı ve Turkcell üst yönetiminde değişilikler başladı.
Akpınar'dan sonra genel müdürlük için kuvvetli aday olarak Hazır kart projesini uygulayan ve halen pazarlamanın başında olan Tülin Karabük'ün adı geçiyor. Ayrıca eski Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Naci Sığın ile Akşam Gazetesi Murahhas Üyesi Serdar Çaloğlu genel müdür adayı olarak anılıyor.