Turkcell'den Avea uyarısı

Türkiye GSM pazarının yüzde 64.6'sını elinde bulunduran Turkcell, dokuz aylık net kârını geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 165 artırarak 327 milyon dolara, TL bazında ise yüzde 70.2 artışla 785.41 milyon YTL'ye çıkardı.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Türkiye GSM pazarının yüzde 64.6'sını elinde bulunduran Turkcell, dokuz aylık net kârını geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 165 artırarak 327 milyon dolara, TL bazında ise yüzde 70.2 artışla 785.41 milyon YTL'ye çıkardı. Şirketin dokuz aylık mali sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, net kârda bir önceki çeyreğe göre önemli artış olduğunu belirterek "Üçüncü çeyrekler GSM operatörleri için mevsimsel etkilerinin fazla olduğu dönemlerdir. Kârımızdaki büyük artışta bunun yanı sıra bazı özel müşteri gruplarına yönelik kampanyalarımızın da etkisi oldu" dedi.
'Rakipler için çalışıyoruz'
Önümüzdeki dönemde rakiplerinin yeni stratejilerle atağa kalkmalarının mümkün olduğunu belirten Akpınar, "Ancak biz çeşitli senaryolar üzerinde danışmanlık şirketleriyle çalışıyoruz. Oyun planımızda her türlü senaryo var" diye konuştu. Telekom'u alan Oger Grubu'nun sabit hatlarla Avea'yı birleştirme girişiminin kendilerini nasıl etkileyeceği sorusuna ise Akpınar şu cevabı verdi:
"Telekom sahip olduğu bakır hatlar nedeniyle tekel. Eğer böyle bir tekelle Avea'nın olanaklarını üst üste koyan bir stratejiyle pazara gelirseniz bu kabul edilemez bir şey olur. Bu durumda Turkcell'in, Türk Telekom ihalesine girişine vize vermeyen otoritenin harekete geçeceğini tahmin ediyoruz."
Akpınar, 'Yani bu durumda haksız rekabet söz konusu olur. Rekabet Kurumu devreye girmeli mi demek istiyorsunuz4 sorusuna "Evet aynen bunu dile getirmek istiyoruz" cevabını verdi. Muzaffer Akpınar'ın bu yanıtı önümüzdeki dönemde GSM operatörleri arasında hukuki tartışmaların gündeme geleceğini gösteriyor. Çünkü Oger Grubu yöneticileri Türk Telekom'un sabit hat altyapısı ile Avea'nın altyapısını birlikte kullanacaklarını belirtmişti.
Abone sayısı 26.7 milyon
Turkcell'in yılın üçüncü çeyreğindeki abone artışı, net kâr ve cirodaki gelişmeler kadar olmasa bile olumlu. Söz konusu dönemde abone sayısı 25.6 milyondan, 26,7 milyona çıkmış. Ancak büyüme faturasız hatlarda. Faturalı hatlardaki büyüme 100 bin ile sınırlı kalmış. Bu dönemde faturasız hatlardaki düşük gelir, faturalı hatların getirdiğini de götürmüş. Yılın üçüncü çeyreğinde faturalı aboneden elde edilen aylık gelir 39.1 dolarken, bu rakam faturasızda 9.4 dolar olmuş. Akpınar'a göre vergi konusunda yapılacak bir düzenleme konuşma sürelerini, dolayısıyla geliri de artıracak.
Turkcell'in yılın üçüncü çeyreğindeki abone kayıp oranı yüzde 2.5. Bu oranı 'hedeflerinin alt sınırında ve kabul edilebilir' olarak niteleyen Akpınar rekabetin yoğunlaşmasını beklediği 2006 yılında da abone kayıp oranının çok fazla değişmeyeceğini söylüyor.
Akpınar, Türkiye-İsviçre maçı sonrası çıkan olaylardan Milli takım sponsoru olmaları nedeniyle imaj kaybına uğrayıp uğramadıkları sorusuna "Turkcell'in imaj kaybı yok ama yaşananlar ülke için faydalı olmadı. Biz neticeye dengeli şekilde ulaşılmasını isteriz. Kırıp dökerek sonuca gitmeyi sevmeyiz. İyi olmadı ama Futbol Milli Takımı'nı desteklemeye devam edeceğiz" dedi.
'13 Aralık'ta TV ekranına yapışacağız"
Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, Telsim'in 13 Aralık'ta yapılacak satış ihalesiyle ilgili bir soru üzerine, satışın değer ve pazarda kimin olacağı açısından Turkcell açısından önemli olduğunu vurgulayıp, "Biz de 13 Aralık'ta televizyon ekranına yapışacağız" ifadesini kullandı.
Akpınar, Telsim'in satış fiyatına ilişkin soru üzerine ise, rakamları bilmediği için röntgenini çekemeyeceğini, ancak değerleme açısından karşılaştırma yapılabileceğini kaydetti. Turkcell'in pazarda lider, Telsim'in ikinci olduğuna işaret eden Akpınar, Telsim'in tamamının satılacağına ve bunun fiyatı yükseltecek bir etken olduğuna dikkati çekti. Akpınar'a göre Turkcell'in ortalama abone başı fiyatı yaklaşık 400 dolar.
Ülkeye girişin bilet bedeli var
Buna göre Telsim'in beyan ettiği abone bazında 4 milyar dolara yakın bir bedel ortaya çıkıyor. Bu rakamın, 2.8 milyar dolarlık muhammen bedelin üzerinde olduğunu kaydeden Muzaffer Akpınar, "Ancak bir ülkeye girmenin de bir bilet bedeli vardır. Bunu da bazı şirketler ödemeye hazır olacaktır. Bunlar içine girdiğinde bir fiyat çıkar" dedi.
'Hisse fiyatı etkileniyor'
Akpınar, Turkcell'den hisse almasına SPK tarafından izin verilen Rus Alfa ile ilgili bir soruya "Bizim de bilgimiz sınırlı. Sahiplik konusundaki belirsizlik şirketin operasyonel performansını etkilemiyor. Üçüncü çeyrekte de pazardaki yeni abonelerin yüzde 50'sinden fazlasını alma hedefimize ulaştık" yanıtı veriyor. Ancak Akpınar, ortaklardan Murat Vargı'nın "Sahiplik konusundaki belirsizlik, hisse fiyatını baskı altında tutuyor ve yükselmesini engelliyor" görüşüne katılıyor. Akpınar, "Bu durumda hisse almak isteyen duraklıyor veya satıyor. Turkcell'in hisse fiyatının, gerçek değerinin altında olduğunu söyleyebilirim" dedi.
Cahit Paksoy istifa etti
Avea Genel Müdürü Cahit Paksoy, Türk Telekom'da hisse devrinin ardından 'yeni yönetimin belirlenmesine yardımcı olmak' amacıyla bugün görevinden ayrılacağını açıkladı. Üç yıldır sürdüğü görevinden ayrılırken mesai arkadaşlarına teşekkür de eden Paksoy, "Avea'nın bu ekiple pazarda rekabeti geliştirmeye devam edeceğine inandığını" da vurguladı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany ise Paksoy'a teşekkür ederek, "Paksoy, Avea'yı Türk Telekom ve TIM tarafından atanan yöneticilerin yardımıyla 2004'ten bu yana yönetmiş ve önemli mali dönüm noktasına ulaşmışlardır" dedi.