Turkcell'den yatırım atağı

GSM operatörü Turkcell, 11 yılda, Türkiye'de 4.1 milyar dolarlık yatırım yaparak nüfusun yüzde 96'sını ve coğrafyasının yüzde 75'ini kapsayacak duruma geldi.

İSTANBUL - GSM operatörü Turkcell, 11 yılda, Türkiye'de 4.1 milyar dolarlık yatırım yaparak nüfusun yüzde 96'sını ve coğrafyasının yüzde 75'ini kapsayacak duruma geldi. Turkcell'in abone sayısının 24.3 milyona ulaştığını söyleyen Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, "Türkiye'nin lider operatörü olmakla kalmayıp abone sayısı bakımında Avrupanın ilk beş GSM operatöründen biri olan Turkcell, iş ve ekonomi dergisi Business Week'in yaptığı değerlendirmede dünyadaki bilişim teknolojisi şirketleri arasında 14'üncü sıraya yükseldi" dedi.
Şirketin faaliyetleri hakkında düzenledikleri basın toplantısında TMSF'nin 18 Haziran 2002'de grubun bankası Pamukbank'a el koymasına da değinen Akpınar şunları söyledi: "Bu üç yılda yaşananlar az da olsa bizi etkiledi. Bu etkilenme bir süre daha devam edebilir. Bu yaşananlar şirketimizin stratejisinde değişikliğe yol açmadı. Turkcell büyümeye dönük bir şirket ve büyümemiz devam ediyor. Bugün Türkiye dahil altı ülkede operatörlük yapıyoruz. Business Week'in değerlendirmesinde dünyadaki bilişim teknolojisi şirketleri arasında Turkcell'i 14'üncü sırada gösteriyor. Bunlar bizim yaşananlardan az etkilendiğimizi gösteriyor. Ama bu konular olmasaydı daha başarılı olurduk diye düşünüyorum."
150 milyona hitap ediyor
Bugün Türkiye dahil dünyada 150 milyon müfusa ulaştıklarını belirten Akpınar, "Bu sancılı dönemde Ukrayna ve İran'a gitme kararı aldık. Bu pazara İran'ı da eklersek hitap ettiğimiz kitle 220 milyona çıkıyor" diye konuştu. Akpınar, Türk Telekom özelleştirmesi konusundaki şirketin yol haritasını ise yönetim kurulu ve hissedarların belirleyip önümüzdeki günlerde ortaya koyacağını açıkladı.