Turkcell'e iki yeni müşteri

Turkcell Holding'in, Turkcell'in yüzde 27 oranındaki hissesini dolaylı olarak kontrol eden bölümünü TeliaSonera'ya satmak için 25 Mart'ta TeliaSonera ile bir anlaşma imzalayan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in iki yeni müşteriyle de masaya oturduğu ortaya çıktı.

İSTANBUL - Turkcell Holding'in, Turkcell'in yüzde 27 oranındaki hissesini dolaylı olarak kontrol eden bölümünü TeliaSonera'ya satmak için 25 Mart'ta TeliaSonera ile bir anlaşma imzalayan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in iki yeni müşteriyle de masaya oturduğu ortaya çıktı.
Müşterilerden birisi Rusya'nın en zengin işadamlarından Mikhail Friedman'ın sahip olduğu Alfa Group'un telekomünikasyon sektöründeki şirketi Alfa Telekom. Hisselerin TeliaSonera'ya 3.1 milyar dolara satışı için ön anlaşma imzalanmasından sonra ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'a demeç veren Alfa Telekom yetkilileri kendilerinin daha yüksek bir rakamı içeren teklifte bulunduklarını belirtmişti. Gruba yakın kaynaklar Mehmet Emin Karamehmet'in bu nedenle işi yavaştan aldığını ve Rus yatırımcı grubuyla yapılan görüşmelerde hayli yol kat ettiğini ifade ediyor.
Karamehmet'in görüştüğü, kimliği sır gibi gizli tutulan diğer müşteriyse Amerikalı ve Avrupalı bazı yatırımcıların oluşturduğu bir konsorsiyum. Bu yeni müşteriyle yapılan görüşmelerde de 'ciddi' gelişmeler olduğu öne sürülüyor. Ancak iki yeni müşterinin Karamehmet'in Turkcell Holding aracılığıyla kontrol ettiği hisseleri satın almaları çoğunluğu ele geçirmelerine yetmiyor.
Çünkü diğer ortak TeliaSonera bugün itibarıyla hisselerin yüzde 37'sini elinde bulunduruyor. Bu durumda şirkette çoğunluğu ele geçirmek isteyen yeni yatırımcıların Karamehmet'in elindeki diğer yüzde 13.5'lik hisse grubunu satın alması gerekiyor. Ancak yapılan görüşmelerde Karamehmet'in tüm hisseleri satarak sektörden çekilmek istememesi nedeniyle yeni müşterilerin halka açık yüzde 16.33'lük bölüm için çağrıda bulunmaları yönünde görüş birliği oluştuğu belirtiliyor. Çağrı sonucunda satın alınan hisselerin çoğunluğun ele geçirilmesine yetmemesi durumunda aradaki farkın Mehmet Emin Karamehmet'in satacağı hisselerle kapatılmasının planlandığı öne sürülüyor.
1 yıldır görüşüyormuş
Turkcell hisselerinin yeni müşterilerinden Alfa Telekom hem Karamehmet, hem de TeliaSonera için yabancı bir isim değil. Gruba yakın çevreler Rusya'nın en zengin işadamlarından Mikhail Friedman ile Karamehmet arasındaki görüşmelerin yoğunluğunun kimi zaman artmak, kimi zaman da azalmakla birlikte yaklaşık 1 yıldır sürdüğünü söylüyor.
Bunun yanı sıra Friedman'ın sahibi olduğu Alfa Group, Rusya'nın üçüncü büyük GSM operatörlerinden Megafon'da TeliaSonera ile ortak. Alfa Group şirketin yüzde 25 hissesini elinde bulunduruyor ve TeliSonera'nın hisselerini satın almak istiyor. Ancak TeliaSonera'nın hisselerini satmak istememesi nedeniyle iki şirket arasında sorun var. TeliaSonera, Turkcell konusundaki ön anlaşmanın tamamlanması durumunda Ukrayna'da da Alfa Group'a rakip olacak. Çünkü Turkcell yılbaşında Ukrayna'da bir GSM operatörünü devreye soktu. Alfa Group da Ukrayna'nın en büyük GSM operatörü Kyivstar'ın yüzde 43.57 hissesine sahip. Martta Alfa Group'un Turkcell hisselerine daha fazla para vereceğine ilişkin açıklaması bazı çevreler tarafından 'Rusya'daki kavganın Türkiye'ye taşındığı' şeklinde yorumlanmıştı.
Bardağı taşıran son damla
Çukurova Grubu ile TeliaSonera arasındaki ilişkilerin gerildiğinin en önemli işareti olarak 29 Nisan 2005'te yapılan olağan genel kurul toplantısında yaşananlar gösteriliyor. Edinilen bilgiye göre Telia Sonera'nın, Turcell Yönetim Kurulu'na girmelerini istediği iki kişinin (outside director) bu görevi üstlenmelerine daha önce 'tamam' demesine rağmen Çukurova Grubu karşı çıktı. Çukurova Grubu ile satışın yöntemine karşı çıkan (opsiyon kullanım hakkı ve çağrı muafiyeti nedeniyle) Yapı Kredi Bankası ve yabancı yatırım fonlarının ittifakı TeliaSonera'nın denetim amacıyla satış tamamlanıncaya kadar kendi temsilcilerinin yanı sıra dışarıdan temsilci atama isteği genel kuruldan döndü. Bu arada TeliaSonera'nın yönetim kurulu üye sayısının yediden onbire çıkarılması isteği de kabul edilmedi.
Bununla iki yeni üyenin girmesi durumunda yönetim kurulunda kuvvet dengesinin bozulmaması amaçlanıyordu. Avrupa telekom sektörünün önemli isimlerinden Jean-Louis Vinciguerra ve Malcolm Coster'ın yönetim kurulu üyeliklerinin engellenmesi Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in TeliaSonera'ya bir işareti ve diğer müşterilerle görüşmelerde zaman kazanma girişimi olarak da gösteriliyor.