Turkcell'e İran kapısı kapandı

İran'da cep telefonu piyasasında ikinci operatör olmayı planlayan İrancell konsorsiyumunda, en fazla paya sahip olan Turkcell'in yerine Güney Afrika Şirketi MTN'nin getirildiği ve görüşmelere bugünden itibaren bu şirketle devam edileceği belirtildi.

TAHRAN - İran'da cep telefonu piyasasında ikinci operatör olmayı planlayan İrancell konsorsiyumunda, en fazla paya sahip olan Turkcell'in yerine Güney Afrika Şirketi MTN'nin getirildiği ve görüşmelere bugünden itibaren bu şirketle devam edileceği belirtildi.
İran devlet televizyonunda yayımlanan habere göre, konsorsiyumda daha önce yüzde 70 olan payı muhafazakâr milletvekillerinin baskısıyla yüzde 49'a indirilen Turkcell, ihalede ikinci en yüksek fiyatı veren Güney Afrika şirketi MTN ile değiştirildi. 'Turkcell'in projeye katılma fırsatını kaçırdığı' kaydedilen haberde, görüşmelerin MTN şirketi ile yürütüleceği vurgulandı.
'Verdiğimiz süreyi kullanamadılar'
İrancell Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Mahmudzade, televizyonda yaptığı açıklamada, Turkcell'e çeşitli tarihlerde süre verdiklerini, ancak Turkcell'in bu süre içinde hiçbir şey yapmadığını öne sürdü. Turkcell'in para yatırmadığını ve kendilerine garanti vermediğini iddia eden İbrahim Mahmudzade, şunları söyledi:
"Turkcell'e 4 Eylül'e kadar süre verdik. İki gün daha uzattık, ama şu ana kadar para yatırılmadı. Maalesef Turkcell bu fırsatı da kaçırdı." Turkcell tarafından yapılan açıklamada ise, konsorsiyumdaki bir ortağın başka bir şirketle değiştirilmesi kararının İran hükümetinin yetkisinde olduğuna dikkat çekilerek şu ana kadar bu yönde verilmiş bir karar olmadığı dile getirildi.