Turkcell'e kötü haber var

İran'ın ikinci özel GSM lisansı müdürü Masum Fardis, Türkiye'nin önde gelen GSM operatörü Turkcell'in İran'daki GSM lisansı konusunda devre dışı kaldığını söyledi.

TAHRAN - İran'ın ikinci özel GSM lisansı müdürü Masum Fardis, Türkiye'nin önde gelen GSM operatörü Turkcell'in İran'daki GSM lisansı konusunda devre dışı kaldığını söyledi. Fardis, İran'ın Turkcell yerine Güney Afrikalı MTN şirketi ile görüşmelere başladığını da sözlerine ekledi.
Turkcell İranlı ve Avrupalı ortaklarla, İran'ın ilk özel GSM operatörü olmak için açılan ihaleyi Irancell ortaklığı adı altında geçen yıl kazanmış ve bunun için 300 milyon avroluk lisans bedelini hazırlamıştı. Ancak İran meclisindeki muhafazakârların muhalefetiyle karşılaşan proje, yatırımlardaki yabancı şirket paylarını sınırlayan bir yasa çıkana kadar askıya alınmıştı.
İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin geçen ay Irancell'de halen yüzde 70 olan Turkcell payını yüzde 49 ile sınırladı. Fardis "Turkcell'in, parlamentonun kararına rağmen, şebekenin yönetimini elinde tutma ısrarı nedeniyle, projede yer almayacak" dedi.
İran parlamentosu Turkcell önderliğindeki konsorsiyumun şirketteki payını yüzde 70'ten, 49'a çekerse 3 milyar dolar değerinde olduğu söylenen cep telefonu yatırım anlaşmasına Turkcell'in hak kazanacağını açıklamıştı. Fardis ayrıca, "Konsorsiyumdaki İranlı şirketler, ihalenin diğer kazananları ile görüşüyor" diye konuştu. MTN şirketi, ilk ihalede Turkcell'in ardından ikinci sırada yer almıştı.
'Hukuki müracaat yapılabilir'
Turkcell'i devre dışı bırakan kararla ilgili İran'dan kendilerine tebligat yapılmadığını, ancak projedeki ortaklarından sözlü bilgi aldıklarını söyleyen Genel Müdür Muzaffer Akpınar, "İran pazarına olan inancımız devam ediyor" diye konuştu. Akpınar, "Hissemizin yüzde 49 ile kısıtlanması üzerine biz de İranlı makamlara 'yönetimde ve genel kurulda devletin ve yerli ortakların veto hakkı ile karar alamayız, süreç kilitlenir' diye bildirdik" dedi. "İşlemin doğuracağı sonuçlar değerlendirilerek gerekiyorsa hukuki müracaatlar yapılacak" diyen Akpınar, "Uluslararası tahkim olabilir mi, bunu bilmem ancak arzumuz projenin hâlâ yapılabileceğine olan inancımızdır. Yüzde 50 de olsa bu ihtimali görüyorum." Akpınar halen süren İran cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin tamamlanmasını beklediklerini de söyledi.
(Reuters, Radikal)