Turkcell'e Microsoft'tan genel müdür geldi

Türkiye'nin piyasa değeri en yüksek şirketlerinden Turkcell'de genel müdürlük koltuğu sonunda doldu. Muzaffer Akpınar'ın hâkim ortaklardan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmlet ile...

İSTANBUL - Türkiye'nin piyasa değeri en yüksek şirketlerinden Turkcell'de genel müdürlük koltuğu sonunda doldu. Muzaffer Akpınar'ın hâkim ortaklardan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmlet ile anlamazlığa düşüp istifasıyla haziran ayından bu yana boş duran Turkcell Genel Müdürlüğü'ne Süreyya Ciliv atandı. Microsoft Türkiye'nin Genel Müdürlüğü'nün ardından 2000 yılının eylül ayından bu yana dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'un ABD'deki genel merkezinde tüm dünyadaki endüstriyel ürünlerden sorumlu genel müdür olarak görev yapan Civil, yeniden Türkiye'ye dönüyor.
Microsoft'un 'kaptan köşkü" olarak adlandırılan Redmond'daki merkezinde Kurumsal Hizmetler ve Ortaklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ian Rogoff'tan sonra sorumlu ikinci kişi olan Süreyya Ciliv, sadece Türkiye'nin değil, bilgi teknolojileri sektörünün kalbi olan ABD'nin de en başarılı yöneticilerinden biri olarak kabul ediliyor.
Guru duvarında adı var
ABD'de mesleki kariyerinin en üst noktasında, kendi işinin patronu iken, Türkiye'ye dönen Ciliv'in başarı hikâyesinin anahtarı, 1977'de ODTÜ'de gerçekleştirilen öğrenci boykotu oldu. Boykot nedeniyle okulda eğitime ara verilmesi üzerine ABD'ye gitme kararı veren Ciliv, bu ülkede geçen 20 yılda okul kantininde çalışan burslu bir öğrencilikten, dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinden IBM'in ortak olduğu Novasoft şirketinin başkanlığına uzanan bir başarı hikâyesinin başrol oyuncusu oldu.
1958 yılında Zonguldak'ta doğan Süreyya Ciliv, Ankara Fen Lisesi'ni bitirdikten sonra 1977 yılında eğitimini sürdürmek için ABD'ye gitti. University of Michigan'da, endüstri mühendisliğiyle birlikte bilgisayar mühendisliği eğitimi de alan Ciliv, 3.5 yılda, University of Michigan'dan iki diplomayla mezun olmayı başardı. Okulu birincilikle bitiren Ciliv'in adına hâlâ üniversitedeki 'gurur duvarı'nda bir plaket var. 1981 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, Harvard Business School'da iki yıl iş idaresi mastırı yapan Ciliv, 4.5 sene Metagraphics adlı bir şirkette çalıştı. Ciliv bu şirketten ayrıldıktan 8 ay sonra, Metagaphics'in en büyük ortağı oldu.
Türkiye'de de görev yaptı
Ciliv, 1987'de Amerikalı bir arkadaşıyla 3 bin dolara Novasoft'u kurdu. Daha sonra IBM'in de ortak olduğu bu firma Gartner Group tarafından 'en vizyonel şirket' seçildi. 1997'de Türkiye'ye dönen Ciliv, 3 yıl süreyle Microsoft Türkiye'nin genel müdürlüğünü yaptı. Süreyya Ciliv'in genel müdürlüğe getirilmesine Turkcell'in hâkim ortakları Çukurova Holding ile TeliaSonera'nın aralarındaki kavgayı bir kenara bırakarak birlikte karar verdiği öğrenildi.