Turkcell'e ortak: Yüzde 13.22'si Rus Alfa'nın

Rusya'nın zengin işadamlarından Fridman'a ait Alfa Grubu, Turkcell'in yüzde 13.22'lik hissesinin sahibi oldu. Yapı Kredi'ye, Çukurova üzerinden hisse devir bedeli olarak 1 milyar 638 milyon YTL geçti.

İSTANBUL - Rusya'nın en zengin işadamlarından Mikhail Fridman'a ait Alfa Grubu, 26.7 milyon abonesiyle Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'in yüzde 13.22 oranındaki hissesinin sahibi oldu. İMKB'ye yapılan bu bildirimin ardından Turkcell'de hem Çukurova'nın patronu Mehmet Emin Karamehmet, hem Alfa Grubu ile iktidar mücadelesi yapan İskandinav telekom devi TeliaSonera iki basın açıklaması yaptı. Açıklamalarda Çukurova ile yaptığı hisse satış anlaşmasının bozulmasına neden olduğu için Rus Alfa, Turkcell'den yönetim kurulunun onayı olmadan 135 milyon dolar çektiği için de Karamehmet hakkında dava açılacağı duyuruldu.
Rusya'nın özel GSM operatörlerinden Megafon ortaklığı nedeniyle TeliaSonera ile kavgalı olan Rus Alfa'nın aylardır pişirilen Turkcell'de hisse sahibi olma operasyonu şu şekilde tamamlandı:

 • Çukurova ile Alfa arasında 3.1 milyar dolarlık finansman anlaşması imzalandı. Finansman paketinin 1 milyar 593 milyon dolarlık bölümü hisse senedine dönüştürülebilir tahvilden, geri kalanı ise 7 yıl vadeli krediden oluşuyordu. Hisse senedine dönüştürülebilir tahvil karşılığında Alfa'nın, Turkcell İletişim'de yüzde 13.22 oranında ortak olması üzerinde mutabakata varıldı.
 • Ardından hisse devir planı Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) onayına sunuldu. SPK'nın onayından sonra düğmeye basıldı.
 • Geçen haftanın son günü Çukurova'ya ait Turkcell Holding hisseleri ile Yapı Kredi'den satın alınan Turkcell Holding ve Turkcell İletişim hisseleri, önce yüzde 100'ü Çukurova'ya ait Türkiye'de kurulu Intercon'a devredildi. Bunun karşılığında Yapı Kredi'ye toplam 1 katrilyon 638 trilyon 1 milyar 443 milyon TL ödendi.
 • Hisseler daha sonra bu şirket tarafından yine tamamı Çukurova Grubu'na ait İngiliz Virgin Adaları'nda kurulu Çukurova Telecom International Limited'e ve son olarak da bu şirket tarafından yine İngiliz Virgin Adaları'nda kurulan Çukurova Telecom Holdings Limited'e devredildi. Böylelikle şirketin Turkcell İletişim'i kontrol eden Turkcell Holding'in yüzde 52 hissesinin sahibi olması sağlandı.
 • Çukurova Telecom Holdings'in yüzde 49 hissesi Alfa, yüzde 51 hissesi ise Çukurova'nın patronu Karamehmet'e ait. Alfa'nın bu operasyon için kurduğu Alfa Telecom Turkey şirketi için, Çukurova Telecom Holdings'e 1.6 milyar dolarlık hisseye dönüştürülebilir tahvil ihraç etti ve 1.5 milyar dolar da kredi verdi. Böylelikle Alfa, Turkcell hisselerinin yüzde 13.22'sinin dolaylı sahibi oldu.
  Ancak Alfa'nın, Çukurova Grubu'na taahhüt ettiği finansman paketini geçtiğimiz aylarda TMSF borçlarını ödeyebilmesi için taksit taksit kullandırdığı öğrenildi.
  Operasyon sonucu Çukurova'nın Turkcell'deki hisse oranı yüzde 27.2'ye indi. Alfa'nın ise yüzde 13.2 oldu. TeliaSonera, yüzde 37.1'lik hisseyi kontrol ediyor. Murat Vargı Holding'in şirkettteki hissesi yüzde 6. Turkcell'in yüzde 16.5 oranındaki hissesi halka açık. Hisse devri, Turkcell İletişim ve Turkcell Holding yönetiminde değişikliğe yol açmadığı için Alfa'nın küçük ortaklara çağrı yapmasına gerek yok, ancak hisse oranını artırmak isterse küçük hissedarlara çağrıda bulunacak.
  YKB: Turkcell parası sermaye olacak
  Koç Finansal Hizmetler bünyesinde yer alan Yapı Kredi Bankası, Turkcell Holding hisselerinin yüzde 20.02'si ile Turkcell İletişim hisselerinin yüzde 2.94'ünü daha önce üzerinde anlaşılan opsiyon gereği Çukurova şirketlerinden Intercon'a devrettiğini açıkladı. Yapı Kredi Bankası'nın açıklamasında hisse devir bedeli olarak toplam 1 milyar 638 milyon YTL (1 katrilyon 638 trilyon 1 milyar 443 milyon TL) tahsil edildiği ve bu işlem sonucunda oluşan 1 milyar 144 milyon YTL (1 katrilyon 144 trilyon 317.8 milyar) ,satış kârının banka sermayesine ekleneceği belirtildi. Yapı Kredi bu konuda önümüzdeki günlerde yapacağı olağan genel kurulda karar alacak. Hisse satış kârının sermayeye eklenmesi durumunda bankanın 2005'in dokuz aylık bilançosunda yüzde 3 gibi çok düşük bir oran olduğu görülen Sermaye Yeterlilik Rasyosu yüzde 8'e çıkacak ve bankanın mali yapısı güçlenecek.
  Bu arada Yapı Kredi Bankası, Turkcell ve Turkcell Holding hisselerinin satışına ilişkin toplam opsiyon bedeline 55 milyon avro indirim uyguladığını ve net satış bedelini nakit tahsil ettiğini açıkladı.
  TeliaSonera'dan iki dava geliyor
  Rusya'nın özel GSM operatörlerinden MegaFon ortaklığında yaşadığı sorunlar nedeniyle kanlı bıçaklı olduğu Alfa Grubu'nun devreye girmesi üzerine Turkcell İletişim'de doğrudan ya da dolaylı kontrol ettiği yüzde 27 hisseyi artıramayan TeliaSonera mahkemeye gidiyor.
  Şirket, Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet hakkında, Turkcell Holding'in banka hesaplarından izinsiz 135 milyon dolar transfer yaptığı, Alfa hakkında da TeliaSonera ile Çukurova arasında martta imzalanan hisse devir sözleşmesinin bozulmasına neden olduğu gerekçesiyle dava açılacağını duyurdu.
  TeliaSonera'ya yakın kaynaklara göre Karamehmet, Alfa ile sürdürdüğü görüşmelerin tıkanması üzerine ağustos ya da eylül ayında TMSF'ye olan 135 milyon dolar borç taksidini ödeyememe tehlikesiyle karşılaştı. İddiaya göre bunun üzerine Karamehmet, Turkcell Holding'in banka hesaplarından yönetim kurulunun haberi olmadan 135 milyon dolar alıp TMSF'ye ödedi. Durumun denetçi raporuyla belirlendiğini ifade eden TeliaSonera dava açacağını açıkladı. TeliaSonera, Alfa hakkında da Çukurova ile yaptığı ancak nisan ayında bu grubun devreye girmesiyle bozulan anlaşma nedeniyle zarara uğradığı için dava açıyor.