Turkcell'e Rus talip var

Yapı Kredi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na olan borçları nedeniyle Turkcell'deki yüzde 27 hissesini TeliaSonera'ya 3.1 milyar dolara satma kararı alan Çukurova Grubu'na söz konusu bu hisseler için Rusya'dan da teklif geldi.

İSTANBUL - Yapı Kredi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na olan borçları nedeniyle Turkcell'deki yüzde 27 hissesini TeliaSonera'ya 3.1 milyar dolara satma kararı alan Çukurova Grubu'na söz konusu bu hisseler için Rusya'dan da teklif geldi. Rus Yatırım Grubu Alfa Group dün Türkcell İletişim'in yüzde 27 hissesi için TeliaSonera'dan daha yüksek bir teklif verdiğini açıkladı.
Alfa Group kimdir?
Ancak Alfa'nın telekom bölümü başkan yardımcısı Kirill Babayev dün Reuters'a yaptığı açıklamada, "TeliaSonera'nın 25 Mart'ta yaptığı ve Turkcell'in yüzde 27'sini 3.1 milyar dolara satın alacağını söylediği açıklamasıyla ilgili olarak, biz de Turkcell'e aynı hisse payı için Sonera'nın önerisini aşan bir teklifte bulunduk" dedi.
Alfa Group halen Rusya'nın ikinci büyük operatörü VimpelCom'un yüzde 32.9 hissesine sahip durumda. Ayrıca yine Rusya'nın üçüncü büyük operatörü olan Megafon'ın yüzde 25, Ukrayna'nın en büyük operatörü KevStar'ın yüzde 43.5, Golden Telecom'un yüzde 29.6 ve Özbekistan mobil operatörü BuzTel'in tamamı Alfa Group'a ait bulunuyor.
Alfa Group'tan yapılan açıklamanın ardından bir açıklamada da TeliaSonera'dan geldi. TeliaSonera sözcüsü Mikael Kongstad, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Çukurova ile Turkcell Holding'in kalan hisselerinin alımı konusunda anlaşmaya vardık ve bu anlaşma tamamlanacak" diyerek satın alma işleminin tamamlanacağına ilişkin inançlarını koruduklarını vurguladı.
'Takip ediyoruz'
Devlet Bakanı Ali Babacan, ise TeliaSonera'nın Çukurova Grubu'na ait Turkcell hisselerini alma operasyonunu, bu işlemin BDDK ve TMSF bağlantıları nedeniyle dikkatle izlediklerini söyledi. Babacan, "Bu işlem özel sektör firmaları ve bağımsız kurum ve kuruluşlar arasındaki konu. Hükümet olarak yorum yapmamız doğru değil. TMSF ve BDDK ile ilgisi de var. Konuyu bağımsız kurumlar yürütecek. Biz dikkatle izliyoruz." Yapı Kredi'nin dün basına kapalı yapılan genel kurulunda ise BDDK'nın yazılı talebi üzerine eski yönetim kurulunda değişiklik yapılmadı.
Ödeme yapılmadı
Bu arada, Çukurova, Pamukbank'a borcu nedeniyle dün TMSF'ye yapması gereken 135 milyon dolarlık ödemeyi gerçekleştiremeyerek temerrüde düştü. Grubun borcunu bir ay içinde temerrüt faiziyle ödemesi gerekiyor. Fon, dünkü iki ihale sonucunda aralarında satış mahalli olarak bilinen Fargo İş Merkezi'nin de bulunduğu 138 gayrimenkul ve 28 araç sattı. İhalelerden 20 milyon 191 bin YTL elde edlidi.
Turkcell'in 29 Nisan'daki genel kurulunun gündemine, Çukurova'nın Turkcell Holding'deki B Grubu hisselerinin tamamının Sonera Holding B.V. tarafından iktisabının onaylanmasının eklendiği İMKB'ye bildirildi.
'Çağrı muafiyeti çalışmamız yok'
Dün büyüme rakamlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında 'TeliaSonera'ya 'çağrı muafiyeti' sağlanması için düzenleme yapılması konusunda Sermaye Piyasası Kurulu'na talimat verdiniz mi' sorusuna Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, "Turkcell'de bir talimatım olmadı, olamaz. SPK bağımsızdır, gerekeni yapacaktır" yanıtını verdi.
Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar da, Turkcell İletişim'in yüzde 27 hissesinin Çukurova tarafından TeliaSonera'ya satışının önkoşullarından biri olan 'çağrı muafiyeti' konusunda mevzuat değişikliği yapılacağı haberlerinin doğru olmadığını belirterek, SPK'nın çağrı muafiyeti ile ilgili mevzuat değişikliği çalışması bulunmadığını söyledi. Cansızlar, "Çağrı muafiyetiyle ilgili mevzuat değişikliği çalışması yok. Başbakanlık'tan ya da bakanlıktan da bu yönde herhangi bir şey gelmedi" diye konuştu.
Cansızlar, çağrı muafiyeti konusunda öncelikli olarak Turkcell'in olağan ya da olağanüstü genel kurulunda karar alması gerektiğini ifade ederek, "Bu karar alındıktan sonra bize başvurmaları gerekiyor. Bize bir başvuru yapılmadı. Ne zaman gelirse o zaman konuyu değerlendiririz" dedi. Telia Sonera CEO'su Anders Igel geçen hafta yaptığı açıklamada çağrı muafiyetine onay alamazlarsa söz konusu işlemin gerçekleşmeyeceğini söylemişti.