Turkcell'i Putin çözmüş

Rus basını, Rus 'Alfa Grubu'nun Turkcell'in 13.22'sini satın almasına yeşil ışık yakıldığını duyurdu.

MOSKOVA - Rus basını, Rus 'Alfa Grubu'nun Turkcell'in 13.22'sini satın almasına yeşil ışık yakıldığını duyurdu. Rus Vedomosti gazetesinde 'Fridman'a (Alfa Grubu Başkanı Mihail Fridman) Türk Vizesi' başlığıyla verilen haberde, Alfa Grubu'nun Turkcell'in yüzde 13.22'lik bölümünü satın almasının Türkiye tarafından da onaylandığı belirtildi.
Rusların ilk başarısı
Alfa Grubu'nun Turkcell'i satın alması konusunda gerekli izinlerin alınmasında Rusya Devlet Başkanı Putin'in yardımcı olduğu belirtilen haberde, Tatneft'in Tüpraş'ın, Rus Severstal'in de Erdemir fabrikasının özelleştirilmesi ihalelerinde başarısız olduğu hatırlatıldı. Alfa'nın Turcell'in bir bölümünü satın almasının Rus şirketlerinin Türkiye'deki ilk başarısı olduğunu kaydeden Vedomosti, Başbakan Erdoğan ve Putin'in, geçen temmuzdaki görüşmelerinde bu konuyu ele aldıklarını vurguladı.
Haberde, Putin'in Erdoğan'a Rus şirketinin Turkcell'in bir bölümü için 3 milyar dolar harcama planladığı ve bunun karşılığı Türkiye'den siyasi garanti istediği belirtilerek, Putin-Erdoğan görüşmesine Alfa Bank Genel Başkanı Petr Aven'in de katıldığı vurgulandı. Söz konusu görüşmenin Turkcell'in kaderini belirlediği ifade edilen haberde, şunlar kaydedildi:
"Turkcell'in yüzde 13.22 hissesine sahip olacak Alfa Grubu, Çukurova'ya altı yıl vadeli 1.7 milyar dolar borç da verecek. Çukurova, bu borcu zamanında ödeyemezse Alfa Grubu Turkcell'i tamamen sahiplenmiş olacak. Rusya'nın 'AFK Sistema' adlı ikinci büyük telefon operatörü de Telsim'i satın almaya hazırlanıyor."
Turkcell A-Tel'i alıyor
Bu arada Turkcell, halen yüzde 50'si Yapı Kredi Bankası'na ait hazır kart pazarlama şirketi A-Tel'in söz konusu hissesini, yapılacak değer tespitinde değerinin en az 150 milyon dolar çıkması koşuluyla satın alacağını açıkladı. (Radikal, aa)