Türkiye 3G'ye yeni geçti, dünya 10 kat hızlı 4G'ye hazırlanıyor

Türkiye 3G'ye yeni geçti, dünya 10 kat hızlı 4G'ye hazırlanıyor
Türkiye 3G'ye yeni geçti, dünya 10 kat hızlı 4G'ye hazırlanıyor

3G?ye göre 5-10 kat hızlı internet sunacak 4G?nin tüm ABD?ye yayılması 2013 yılını bulacak.

Türkiye'de 3G teknolojisi yeni yeni uygulamaya geçmişken, ABD'li GSM şirketi Verizon, ABD'nin Boston ve Seattle kentleri arasındaki 3G'den 10 kat hızlı 4G'nin testini başarıyla tamamladı. Hedef 2010'da 100 milyon abone

ANKARA - Reklamlarla yeni tanımaya başladığımız 3G teknolojisinde bir ay dolmamışken, dünya 4G için hazırlıklarını tamamlamak üzere. Dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden ABD’li Verizon Wireless, 4G testini gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre, şirket, ABD’nin Boston ve Seattle kentleri arasındaki testi başarıyla tamamladı. Test sırasında video, dosya indirme ve yükleme, internette gezinti denendi. Test sırasında ses transferi, Voice over Internet Protocol (VoIP-internet telefonu) 4G üzerinden denenmiş oldu.
Verizon ilk ticari 4G ağını gelecek yılın başlarında, 100 milyon abonesine açmayı hedefliyor. Hizmetin tüm ABD’yi yayılması ise 2013 yılını bulacak.

İlk 4G altyapısı Norveç’te
Yeni nesil telekomünikasyon çözümleri alanında faaliyet gösteren Huawei de, yıl başında telekom operatörü TeliaSonera ile Norveç’in başkenti Oslo’da dünyanın ilk 4G/LTE (Uzun Vadeli Dönüşüm-Long Term Evolution) altyapısını kurmak üzere anlaşmıştı.
Geçen yıl ABD’de hizmet veren T-Mobile, LTE temelli ağ testini Almanya’da yapmış, denemede, Bonn kentinde Ren nehrinin iki ayrı yakasında bulunan Deutsche Telekom binası ile T-Mobile binası arasında hareket eden bir araçtan veri alışverişi gerçekleştirilmişti. Türkiye’de ise Turkcell, bu yıl içinde yaptığı testte, saniyede 170 Mbps üzerinde bir hıza ulaşmıştı.

3G’yi bitirmeyecek
Fakat ABD’li Verizon bu yeni atılımın 3G’yi öldürmeyeceğini, yüksek maliyetler ve alt yapı yatırımları nedeniyle pek çok bölgede daha uzun süreler üçüncü nesil iletişim hizmetlerinin  kullanılmaya devam edeceğini öngörüyor.
Öte yandan, 3G kullanılmaya başladığı 30 Temmuz’dan sonraki ilk haftanın ardından 2 milyon 3G abonesine ulaşan Turkcell, yıl sonuna kadar rakamı 3 milyonun üzerine taşımayı hedefliyor. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, firma olarak beş yıldır hazırlandıkları ve Türkiye’ye gelmesine öncülük ettikleri 3G teknolojisinin 30 Temmuz’dan bu yana kullanıldığını söyledi.
Develioğlu, 3G teknolojisiyle birlikte mobil internette ulaşılan yüksek hız sayesinde Türkiye’de bireyler ve kurumların kablosuz internet kullanımının yaygınlaştığını dile getirerek, şunları kaydetti: “3G ile birlikte aboneler yeni tanıştıkları birçok hizmetten yararlanmaya başladı. Kurumların müşterilerine veya çalışanlarına toplu olarak video gönderebileceği 3G toplu video servisi, 3G saha otomasyon çözümleri, görüntülü yanıt servisi ve işletmelerin güvenlik kameralarını cepten izleyebileceği servisler kurumsal müşterilerimiz tarafından kullanılıyor. Türkiye’de teknolojiye yatkın ve mobil interneti kullanmayı seven genç bir nüfus var. Turkcell müşterilerinin, kendi kullanım alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına uygun 3G servislerini de hemen kullanmaya başlayacaklarına inanıyoruz. Yıl sonuna kadar 3G abone sayımızın 3 milyonu aşmasını bekliyoruz.”

‘Avrupa’ya yetişiriz’
Avrupa’da 3G teknolojisinin 2002 yılından beri kullanıldığını ifade eden Lale Saral Develioğlu, “Bugün baktığımızda Avrupa’da 3G abone yaygınlığı ortalama yüzde 20 seviyelerinde. İtalya, İspanya gibi genç, dinamik nüfuslarda bu oran yüzde 30’lara çıkmış durumda. Türkiye’de teknolojiyi seven genç bir nüfus var. 2010 yılında kısa sürede Avrupa oranına erişeceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

4G ile fiyatlar düşecek?
4’üncü nesil iletişim (4G), adından da anlaşıldığı gibi dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi. Diğer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi bekleniyor. Bağlantı hızı cep telefonlarında 100mps, wi-fi networklerde
1Gbps olacak. 

Hız düşmüyor
4G’nin ne olduğuna dair resmi bir tanımlama yapılmış olmasada, her türlü ağ hizmeti tek bir noktada birleştirilerek makul fiyat ve tek faturalandırmayla gerçekleşecek. En önemli özelliği, internette, sürekli gezer halde olmak, sınırsız ve her ay gideri için makul fiyat ödemek olacak.
Şuan kullanılan 3G teknolojisinde yolculuk yaparken yüksek hızlarda veri transferi hızı düşebiliyor. 4G’de ise 60 kilometre hızda dahi veri aktarımında kesinti olmuyor. 4G’nin 3G’den 5 ila 10 kat daha hızlı veri iletişimi sağlayacağı belirtiliyor.
 (aa)