'Türkiye AB ülkelerine örnek oluşturuyor'

Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesinin yarısına yakın geliri olmasına karşın, uyguladığı reformlar ve ihtiyatlı ekonomik politikalarla...

LONDRA/ANKARA - Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesinin yarısına yakın geliri olmasına karşın, uyguladığı reformlar ve ihtiyatlı ekonomik politikalarla, Avrupa hükümetlerine örnek teşkil ettiğini belirtti.
Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinin ağırlıklı olarak ele alındığı Morgan Stanley'in hazırladığı raporda, Avrupalı gelişmiş ülkelerin, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden dersler çıkarması gerektiği vurgulanıyor.
Tavsiyelere uymuyorlar
Raporda, Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinin, gelişmekte olan ülkelere, yapısal kusurlar ve küreselleşmenin getirilerinin nasıl fırsatlara dönüştürüleceğine ilişkin verdikleri tavsiyeleri unuttukları belirtilirken, küreselleşmeye karşı daha korumacı yapıya yönelen Avrupa'nın, temel yapısal sorunlarını anlayamayacağı ve bunlara çözüm getiremeyeceği kaydedildi.
Fransa ve Hollanda'da, AB Anayasası üzerine yapılan referandumlara da değinilen raporda, Avrupa'nın asıl sorununun, mantık yetersizliği ve geçmişe dayanan yapısal sorunlar olmasına rağmen, popülist siyasetçiler ile referanduma katılanların, Avrupa'nın temel sorunlarıyla ilgisi olmayan "Türkiye'nin AB üyeliği ile Polonyalı su tesisatçısının hikâyesi" gibi konulara odaklandıkları vurgulandı.
Raporda, Avrupalıların şimdiki yaşam standartlarına ulaşmasına imkân sağlayan, "açıklık, küreselleşme" gibi unsurlar yerine, daha çok gelişmekte olan ülkelerde görülen 'kurumsal yetersizlik' gibi yapısal sorunlarla, 'küreselleşme karşıtı bir korumacılığa' doğru gittikleri ifade edildi.
Morgan Stanley raporunda, 'Yaşlı Avrupa'nın, genişleyerek daha dinamik bir hale gelebileceği, korumacı önlemlerin ise Avrupa'yı daha da geriye götüreceği belirtilirken, 'dünyanın en rekabetçi ekonomisi olma' iddiasının, siyasi cesaret ve fırsatları değerlendiren bir vizyon gerektirdiği kaydedildi. Söz konusu raporda, Avrupa'nın tersine, tek haneye düşen enflasyon oranı, gerileyen faiz oranları ve yüksek büyüme rakamıyla Türkiye'nin, gelecek yılın sonuna kadar, kamu maliyesine ilişkin Maastricht kriterini yakalayacağı vurgulandı.
Türkiye'nin gerekliliği
AB ülkelerindeki referandumların, Türkiye ile doğrudan bağlantısı bulunmadığının altının çizildiği raporda, bu yıl AB ile Türkiye'nin müzakerelerinin başlayacağı, müzakere sürecinin on yıldan az sürmeyeceği belirtilirken, "Müzakere sürecinde, Avrupalılar, Türkiye gibi bir ülkeye sahip olmanın stratejik gerekliliğini keşfedeceklerdir" tespitine yer verildi.