Türkiye-ABD ilişkisini kasten bozuyorlar

Türkiye-ABD ilişkisini kasten bozuyorlar
Türkiye-ABD ilişkisini kasten bozuyorlar

Bakan Ali Babacan ABD-Türkiye Ekonomik, Ticari ve Stratejik İşbirliği toplantısının ikincisinin 2011 sonbaharında yapılacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan son dönemde Türk-ABD ilişkilerinde yoğun bir dezenformasyon yapıldığını gördüğünü söyledi.

WASHINGTON / ANADOLU AJANSI
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, özellikle son aylarda Türk-Amerikan ilişkileriyle ilgili olarak “yoğun bir dezenformasyon yapıldığını gördüklerini” belirterek, “Bu aralar Türkiye ’yi olduğundan farklı göstermeye çalışan, Türkiye’nin uyguladığı politikaları aslında başka amaçlara hizmet etmeye çalışıyor gibi göstermeye çalışan kasıtlı bir çaba maalesef görüyoruz, böyle bir dezenformasyon süreci var” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın aralık ayındaki Washington ziyareti sırasında, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sonrasında temelleri atılan “ABD-Türkiye Ekonomik, Ticari ve Stratejik İşbirliği Çerçevesi”nin koordinatör bakanlar düzeyindeki toplantısı Washington’da yapıldı. Toplantıda, Türkiye’yi koordinatör bakanlar olan Babacan ve Çağlayan, ABD’yi ise Ticaret Bakanı Gary Locke ile Ticaret Temsilcisi Ron Kirk temsil etti.

Resmin tümü görülecek
Babacan ve Çağlayan, toplantının ardından basın toplantısı düzenledi. ABD’nin bu tür işbirliğini Avrupa’da bir tek Polonya ve Rusya ile yaptığını belirten Babacan, bunun ABD’nin Türkiye’ye verdiği önemi gösterdiğini söyledi. Şimdiye kadar ki Türkiye ile ABD arasında oluşturulan tüm ekonomik yapıların da bu yapının şemsiyesi altında toplandığına işaret eden Babacan, “Böylece ilgili bütün kurumların resmin tümünü görmesini sağlayan ortamı sağlamış olduk. Artık hem onlar hem biz resmin tümünü görüyoruz. Bunun, sorunların çözümünde ve fayda alanlarının geliştirilmesinde faydası çok olacaktır” dedi. Babacan, ikinci toplantının 2011 sonbaharında Türkiye’de olacağını dile getirdi.