'Türkiye AB'ye güç katacak'

Dünya Ekonomik Forumu, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) genişleyen sınırları içinde çok önemli bir role sahip olacağını kaydetti.

DAVOS/ANKARA - Dünya Ekonomik Forumu, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) genişleyen sınırları içinde çok önemli bir role sahip olacağını kaydetti. Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde yapılan analizde, yakında müzakerelerin başlaması söz konusu olan Türkiye'nin, AB'nin sınırlarını doğuya doğru genişletirken, ekonomik ve güvenlik açısından büyük katkıları olabileceği vurgulandı.
Dinamik ekonomiye sahip olan Türkiye'nin, piyasa odaklı büyüyen bir ekonomi haline geldiği ve ekonomide dönüşümün gerçekleştirildiği, yatırım ortamındaki gelişmeye paralel olarak yatırımın arttığı vurgulandı. Analizde, büyüyen Türkiye'nin, tam üyelik sürecinde, AB ekonomisine ve sosyal hayatına da olumlu etkilerinin olabileceği ifade edildi. İlişkileri itibarıyla Ortadoğu'da etkin olan Türkiye'nin, AB'ye güçlü bir stratejik ve güvenlik boyutu katabileceği de vurgulandı. Türkiye'nin AB üyeliğinin, sadece Türkiye açısından değil, AB açısından da fayda getireceği belirtilirken, üyelik süreci ve üyeliğin, AB'ye birçok zenginlik sağlayabileceği belirtildi.