Türkiye arayı kapatıyor

Türkiye, OECD ülkelerinden Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan'dan sonra en ucuz beşinci ülke. Ancak fark kapanıyor: OECD ülkeleri Türkler için 9 ile 45 YTL arası ucuzladı, Türkiye yabancılar için 1 ile 21 dolar arasında pahalandı.

ANKARA - Döviz kurlarındaki düşüş ve tek haneli oranlara inmesine rağmen diğer OECD ülkelerine göre hâlâ yüksek seyreden enflasyon, Türkiye'deki fiyat seviyesini diğer OECD ülkelerine giderek yaklaştırıyor. OECD ülkeleri Türkler için 9 YTL'yle 45 YTL arasında ucuzlarken, Türkiye yabancılar için kendi paralarıyla 1 birimle 21 birim arasında pahalandı. Bu gelişmeye rağmen Türkiye fiyat seviyesinde OECD'nin beşinci en düşük ülkesi olma özelliğini sürdürüyor.
OECD tarafından tüketici fiyatları baz alınarak hesaplanan 'karşılaştırmalı fiyat düzeyi' çalışmasının Haziran 2005 sonuçları açıklandı. Buna göre OECD'nin en pahalı ülkesinin İzlanda, en ucuz ülkesinin de Slovakya olduğu belirlendi. Türkiye ise sıralamada Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan'ın ardından en ucuz beşinci ülke konumunda bulunuyor.
Türkiye'deki fiyat seviyesi 100 kabul edilerek oluşturulan fiyat seviyesi endeksine göre geçen yıl sonunda İsviçre'de 250 olan fiyat düzeyi, haziran ayı itibarıyla 205'e indi. Aynı dönemde Danimarka ve Norveç'in Türkiye'ye göre 246 olan fiyat seviyesi, bu yıl haziran ayında Danimarka'da 207'ye, Norveç'te ise 216'ya indi.
En büyük fark İzlanda'yla
Geçen yılın sonuna göre haziran itibarıyla Türkiye'nin de yabancılar için pahalılaştığı belirlendi. Türkiye OECD ülkeleriyle arasındaki fiyat farkını azaltsa da Türkiye'nin yabancı turistler açısından hâlâ 'ucuz tatil cenneti'. Japonya, İsveç, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya, Kanada ve ABD vatandaşları ülkelerinde 100 birim ödeyerek aldıkları bir mal ve hizmeti Türkiye'de bunun yarısını vererek alabiliyor. Satın alma gücü paritelerine göre Türkiye ile en büyük fiyat farkı, OECD'nin en pahalı ülkesi olan İzlanda arasında.