Türkiye artık Everest'e kadar direkt uçacak

Türkiye artık Everest'e kadar direkt uçacak
Türkiye artık Everest'e kadar direkt uçacak

Anlaşma, her iki ülkeden birden fazla hava yolunun uçuşuna olanak tanıyor.

Türkiye, uçuş ağına dünyanın en yüksek noktası olan Everest'in bulunduğu Nepal ve Afrika'dan Zimbabwe'yi de ekledi. Hong Kong'la yapılan anlaşmayla da uçuşların frekansı arttırıldı

İSTANBUL - Türkiye ’nin yurtdışı uçuş ağını genişletmek için ikili uçuş anlaşmalarını aralıksız sürdüren Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Zimbabwe, Hong Kong ve Nepal ile anlaşma imzaladı.
Uçuş ağına dünyanın en yüksek noktası olan Everest’in bulunduğu Nepal ve Afrika’dan Zimbabwe de eklendi. Hong Kong’la yapılan anlaşmayla da bu ülkeye yönelik uçuşların frekansı arttırıldı. Zimbabwe ile imzalanan anlaşma sonunda ikili hava ulaştırma anlaşması bulunan Afrika ülkelerinin sayısı 24’e yükselirken, Nepal anlaşmasıyla ikili anlaşma yapılan ülke sayısı 111 oldu. Hong Kong ile yapılan anlaşmayla da haftada iki olan yolcu taşıma frekansı beşe yükseltildi. Bu sayının yaz aylarında altıya çıkması planlanıyor.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru ve Nepal Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kishore Thapa tarafından imzalanan anlaşmaya göre, İstanbul ve Nepal’in başkenti Katmandu iki ülke arasındaki uçuş noktaları olarak belirlendi. 

24 Afrika ülkesine ulaştı
Taraflar, hava aracı tipi sınırlaması olmaksızın haftada 14 frekans yolcu seferi yapılmasına ve Türkiye’deki noktalar ile Nepal’deki noktalar arasında frekans kısıtlaması olmaksızın kargo seferi düzenlenmesi konusunda anlaşma sağladı. Her iki ülkeden birden fazla hava yolunun uçuşuna olanak tanıyacak şekilde çoklu tayin içeren anlaşmaya ayrıca üçüncü tarafların dahil olduğu kod paylaşım maddesi de eklendi.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru ve Zimbabwe Ulaştırma, İletişim ve Altyapı Gelişimi Bakanlığı, Politika , Planlama ve Koordinasyon Müdür Vekili Saston Muzenda tarafından imzalanan anlaşmaya göre;  Türkiye’de İstanbul, Ankara ve daha sonra belirlenecek bir noktayla Zimbabwe’de Harare, Victoria Falls ve daha sonra belirlenen üçüncü bir nokta, iki ülkede uçuş gerçekleştirilecek noktalar olarak belirlendi.
Taraflar, her bir nokta için haftada 7 frekansı aşmamak şartıyla toplam 21 frekans sefer yapılması konusunda anlaşma sağladı. Yapılan anlaşma ile ayrıca bakım, eğitim ve yer hizmetleri başta olmak üzere sivil havacılık ile ilgili konularda her iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesine karar verildi. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde 21 Eylül 2010 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen müzakerelerde, Hong Kong ile mevcut anlaşma günün koşullarına göre revize edilerek, iki ülke arasındaki seferlerin arttırılmasına karar verildi.
SHGM Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru ile Hong Kong Ulaştırma Bakan Yardımcısı Jenny Chan tarafından imzalanan anlaşmaya göre, haftalık 2 frekans olan yolcu seferleri haftada 5 frekansa çıkarıldı.  Bu sayının 2011 IATA Yaz sezonundan itibaren haftada 6 frekansa yükseltilmesi konusunda anlaşma sağlanırken, kargo seferlerin de haftada iki frekans olması konusunda mutabakat sağlandı. (Radikal)