Türkiye 'asgari'de AB 16'ncısı

Türkiye, asgari ücret konusunda girmeyi hedeflediği Avrupa Birliği'nin son sıralarında. Bu yıl net 350 YTL'ye yükseltilen ve 194 avroya karşılık gelen asgari ücret, yalnız AB'ye yeni katılan
4 ülkedeki asgari ücreti geçebildi.


Büyütmek için tıklayınız

ANKARA/İSTANBUL - Türkiye, asgari ücret konusunda girmeyi hedeflediği Avrupa Birliği'nin son sıralarında. Bu yıl net 350 YTL'ye yükseltilen ve 194 avroya karşılık gelen asgari ücret, yalnız AB'ye yeni katılan
4 ülkedeki asgari ücreti geçebildi.
Türk Harb-İş Sendikası tarafından yapılan araştırma, 3 milyon 200 bin asgari ücretlinin ailesiyle birlikte aç kalmaması için gereken 270 avronun da gerisinde kaldı. Asgari ücret uygulaması bulunan 20 AB ülkesi arasında Türkiye, 194 avro tutarındaki asgari ücret ile 16. sıraya oturdu. Türkiye'nin geride bıraktığı ülkelerde ise asgari ücretin satın alma gücü daha yüksek. Örneğin 121 avroluk asgari ücret ödenen Letonya'da, bu rakam, asgari geçim haddinin yüzde 80'nini, 145 avro asgari ücret uygulanan Litvanya'da yüzde 93'ünü karşılarken, Türkiye'de yeni asgari ücretin bir kişinin, asgari geçim haddini karşılama oranı yüzde 43'te kalıyor.
Almanya, Avusturya, Danimarka, İsveç, İtalya, Finlandiya'da resmi asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Değişik sektörlerdeki ücret belirleme çalışmaları toplusözleşmelerle sağlanıyor. Örneğin Almanya'da vasıfsız işçi 2 bin 510 avro aylık ücret alıyor. Söz konusu uygulama dikkate alındığında Türkiye, 25 Avrupa Birliği üyesinin 21'inden daha düşük ücretle işçi çalıştıran ülke konumunda.
Esnafa uyum eğitimleri
Bu arada, Avrupa Komisyonu'nun finans desteğiyle yurdun çeşitli illerinde, pazarcıların eğitilmesi, kaynakçılık alanında meslek edindirme, seramik yer ve duvar karosu kaplamacılığı kursları, din görevlilerinin insan hakları hukuku alanında eğitim projeleri gerçekleştiriliyor.
Söz konusu proje, Mustafakemalpaşa ilçesi Taşpınar Köyü'nde yaşayan 18-50 yaş arası toplam 257 kursiyerin katılacağı eğitimleri kapsıyor. Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği de (BESOB), kaynakçılık alanında meslek edindirme kursları düzenleyecek. Proje kapsamında, 18-35 yaş arası 30 kursiyer eğitilecek. Eğitimler, 10 ay sürecek. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, karo kaplamacılığı konusunda meslek edindirme kursu verecek. Projeye, AB, 161 bin 938 avro kaynak sağladı. Kurslarda katılımcıya günde 8 avro veriliyor. (Radikal, aa)