'Türkiye AVM'de yaratıcı'

'Türkiye AVM'de yaratıcı'
'Türkiye AVM'de yaratıcı'

Önceki akşam yapılan sembolik açılışa, Metro Group Asset Management CEO?su Michael Cesarz (ortada) ve Başmüzakereci Egemen Bağış katıldı. FOTOĞRAF: RECEP DEMİR / AA

Merter M1 Meydan'ı bugün açan Metro Group Asset Management Genel Müdürü Bayer, 'Türkiye artık trendleri takip etmiyor. Dünya Türkiye'yi taklit ediyor' dedi

İSTANBUL - Merter’de dünyanın ilk açılır tavanlı alışveriş merkezini açan Metro Group Asset Management’ın Genel Müdürü Gündüz Bayer, “Türkiye artık dünyadaki trendleri takip etmiyor. Birçok ülkede alışveriş merkezi gördüm. Dünya artık, Türkiye’yi taklit ediyor” dedi.
Bayer, Merter M1 Meydan Alışveriş Merkezi’nin bugün yapılacak açılışını duyurmak için düzenlenen basın toplantısında, müşterilerin artık güneş ışığı gören mekanlar istediklerini söyledi. Bayer, “Müşteriler artık, kapalı kutu şeklinde AVM’ler istemiyor. Dünyada da trend bu yöne doğru gidiyor ama Türkiye, artık dünyadaki trendleri takip etmiyor. Birçok ülkede AVM gördüm. Dünya artık Türkiye’yi taklit ediyor” diye konuştu.

50 milyon avro yatırım
Bayer, AVM’nin inşaatının 18-19 ayda tamamlandığını ve mağazaların dekorasyonu hariç 50 milyon avro yatırım yaptıklarını söyledi. Merter M1 Meydan Alışveriş Merkezi’nin, 45 bin metrekare üzerine kurulu olduğunu, 30 bin metrekare kiralanabilir alana, 50 mağazaya ve 1350 araçlık otoparka sahip olduğunu belirten Bayer, hem ulusal hem de uluslararası markaları tercih ettiklerini kaydetti.
Toplantıya katılan Real Hipermarketleri Genel Müdürü Kubilay Özerkan da, “Bugün, Türkiye’deki 13’üncü, İstanbul’daki 5’inci mağazamızı açmış olacağız. Yıl sonunda ise 6’ncı mağazamızı açmayı istiyoruz” dedi. Fiyatlarının geçen yıla göre daha düşük olduğunu belirten Özerkan, “Bir ailenin ramazan ayı boyunca ihtiyacı olan 50 kilogram ürünü 99 liraya almak mümkün. Baktığımızda bu sepet, geçen yılın fiyatlarının yüzde 10 altında” dedi.

Tavanı açılıyor
Merter M1 Meydan Alışveriş Merkezi’nin mimarlığını yapan Tabanlıoğlu Mimarlık Genel Müdürü Murat Tabanlıoğlu da, “Türkiye’nin ilk AVM’si Galleria Alışveriş Merkezi’nin mimarlığını babasının yaptığını söyledi. Tabanlıoğlu, artık açık alana sahip AVM’lerin ilgi gördüğünü belirtti.
M1 Meydan Merter’in tavanı cabrio bir otomobil gibi açılıp kapanabiliyor. Bazı futbol stadyumlarında kullanılan bu sistem AVM’ler arasında Avrupa’da ilk kez Türkiye’de uygulanıyor. AVM’nin ortasındaki açık alanda kurulan sistemle cam tavan, 8 dakikada açılıp kapanabiliyor. Tavandaki sensörler yağmuru hissedip tavanı otomatik olarak kapatıyor. Enerjisini güneşten alacak merkezde kiracıların maliyeti de yüzde 30 düşecek.

İki mağaza birden

Media Markt Genel Müdürü Nuri Topatan da, Merter M1 Meydan Alışveriş Merkezi’nde ve Güneşli’de bugün açacakları mağazalarla Türkiye’deki mağaza sayılarının 11’e çıkacağını söyledi. Nuri Topatan, “Müşterilerimizi bir açılış klasiği haline gelen ’açılışa özel fiyatlar’ ile karşılayacağız” diye konuştu.
Merter M1 Meydan Alışveriş Merkezi ve Güneşli 212 İstanbul Power Outlet’te sabah 6’da eşzamanlı yapılacak açılışta mağazaların her birinde izdihama yol açmamak için 250 güvenlik görevlisiyle, 2.5 kilometrelik bariyer oluşturuldu. Mağazalarda 60 bin çeşit ürün bulunuyor. (Radikal)