'Türkiye Avrupa köprüsünden geçti'

Dünya Bankası, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için müzakere çerçeve belgesi üzerinde anlaşmaya varılmasını 'alkışladığını', üyelik yolunda Türkiye'ye destek vermeye hazırlandığını belirtti.

ANKARA - Dünya Bankası, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için müzakere çerçeve belgesi üzerinde anlaşmaya varılmasını 'alkışladığını', üyelik yolunda Türkiye'ye destek vermeye hazırlandığını belirtti. Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, 'Türkiye'nin bugün Avrupa köprüsünden karşıya geçerek tarihinin en önemli günlerinden birini yaşadığı' vurgulandı. Üyelik müzakerelerine başlanmasını 'Türkiye ve AB için tarihi bir an' olarak nitelendiren banka, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Müzakereler uzun sürecek bir çok zor konuyu kapsayacak. Buna karşın yaratacağı sonuçlar itibarıyla Türkiye'ye, AB'ye ve dünyanın kalan kısmına büyük faydalar sağlayacak. Çerçeve belgesinin onaylanmasını alkışlıyor, üyelik yolunda Türkiye ve AB'yi desteklemeye hazırlanıyoruz."
'Yeni bir dönem'
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink de Türkiye'nin AB ile müzakerelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, bugünün Türkiye tarihindeki en önemli günlerden biri olarak hatırlanacağını söyledi. Türkiye'nin çok önemli bir değişime de adım attığını anlatan Vorkink, bu değişim süreci ile Türkiye'nin yeni bir döneme girdiğini kaydetti.
Andrew Vorkink, AB'yle müzakereler sonucunda Türkiye'nin çok gelişmiş bir ülke durumuna geleceğini de sözlerine ekledi. Vorkink, "Dünya Bankası, müzakere sürecinde Türkiye ve AB'yi destekleyecek" diye konuştu.