Türkiye Avrupa'nın en pahalı 25'inci ülkesi

Türkiye Avrupa'nın en pahalı 25'inci ülkesi
Türkiye Avrupa'nın en pahalı 25'inci ülkesi

Türkiye?de ev elektroniği satan zincir mağazalar promosyonlarla müşteri çekmeye çalışıyor. FOTOĞRAF: OZAN GÜZELCE

Türkiye, satınalma gücü paritesine göre fiyat düzeyi endeksi sıralamasında Avrupa'da 25'inci. Ev elektroniğinde Türkiye'nin fiyat düzeyi AB'ye göre oldukça yüksek bulundu

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), satınalma gücü paritesine (SAP) göre 2008 yılına ilişkin ‘Tüketim Mal ve Hizmetleri’ verilerini açıkladı.
Eurostat ve OECD işbirliğiyle yürütülen SAP çalışmaları çerçevesinde Avrupa Karşılaştırma Programı’na katılan 37 ülke için, ‘Tüketim Mal ve Hizmetleri’ ve seçilmiş alt gruplarına ilişkin karşılaştırmalı fiyat düzeyi endeksleri belirlendi.
Buna göre, Türkiye, geçen yıl 37 ülke arasında SAP’a göre tüketim mal ve hizmetleri karşılaştırmalı fiyat düzeyi endeksi sıralamasında, Hırvatistan ve Letonya’nın ardından 73 endeks puanla 25’inci oldu. 

En ucuz ülke Makedonya
Türkiye’yi Çek Cumhuriyeti ve ve Slovakya takip etti. Alt gruplar itibarıyla incelendiğinde, ‘ev aletleri’ ve ‘tüketici elektroniği’ gruplarında Türkiye’nin fiyat düzeyi Avrupa ülkelerine göre oldukça yüksek olurken, buna karşılık ‘ulaştırma hizmetleri’, ‘elektrik, gaz ve diğer yakıtlar’ ile ‘mobilya ve yer döşemeleri’ gruplarında fiyat düzeyinin nispeten düşük olduğu gözlendi. ‘Gıda ve Alkolsüz İçecekler’ sıralamasında Avrupa’nın en pahalı ülkesi 154 endeks puan ile Norveç olurken, bu ülkeyi 147 puan ile Danimarka, 135 puan ile de İsviçre izledi. Söz konusu grupta Avrupa’nın en ucuz ülkesi Makedonya (59) oldu.
Türkiye, 87 endeks puanı ile fiyat düzeyi Avrupa Birliği ortalamasının altında kaldı. Norveç, 217 endeks puan ile Avrupa ülkeleri arasında ‘alkollü içkiler ve sigara’ grubunda fiyat düzeyi en yüksek ülke olarak belirlendi. Bu ülkeyi İrlanda (184) ve İngiltere (150) takip etti. 

Gıdada AB’nin altındayız
Türkiye, 91 endeks puanı ile fiyat düzeyi AB ortalamasının altında kalırken, söz konusu grupta fiyat düzeyi en düşük ülke 43 puan ile Makedonya oldu. ‘Giyim’ grubunda Avrupa’nın en pahalı ülkesi yine Norveç (125) olurken, bu ülkeyi İsviçre (124) ve Finlandiya (123) izledi. Türkiye, 76 endeks puan ile fiyat düzeyi AB ortalamasının altında kalırken, bu kategoride Avrupa’nın en ucuz ülkesi 71 puan ile Makedonya olarak belirlendi. (Radikal)