Türkiye ayrıştı İMKB fark attı

Türkiye ayrıştı İMKB fark attı
Türkiye ayrıştı İMKB fark attı
Türkiye olumlu ekonomik veriler ile ayrışmaya devam ederken, İMKB de yıl başından bu yana yüzde 23 ile dünyanın en fazla yükselen borsası oldu.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

Euro Bölgesi borç krizi ve küresel resesyon endişeleri yurtdışı piyasaları sarsmaya devam ederken, Türkiye ardı ardına açıklanan olumlu ekonomik verileri ve piyasaları ile ayrışmasını güçlendirdi. ilk çeyrek büyüme rakamları, haziran ayı enflasyon verisi, mayıs ayı sanayi üretiminin ardından cari açık verisi de beklentilerden daha iyi geldi. Piyasaların 6.2 milyar dolar olarak beklediği mayıs ayı cari rakamı 5.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. 5 aylık cari açık ise, geçen yılın aynı dönemine göre 9 milyar 941 milyon dolar azalarak 27 milyar 51 milyon dolara indi.

İMKB arayı açıyor
Olumlu makro ekonomik veriler ve bankacılık sektörünün krize karşı sağlam duruşu sonucu hızlanan para girişi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) bu yılın en fazla yükselen borsası haline getirdi. İMKB yıl başından bu yana yüzde 22,98 getiri ile en yakın rakibi Filipinler’e 3 puan civarında fark attı. Yıl başından bu yana en fazla düşen borsa ise İspanya oldu. İspanya Borsası bu yıl yüzde 19,7 düştü. İspanya’yı yüzde 10,9 ile Yunanistan, yüzde 8,2 ile Portekiz, yüzde 6,5 ile İtalya izledi.

Para girişi hızlandı
Türkiye’nin makro verileri ile ayrışması, özellikle son 1 ay içerisinde yabancı girişini de hızlandırdı. Doğrudan yabancı yatırımlar, ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 6.5 milyar dolara ulaşırken, yabancılar 1 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında hisse senedi ve tahvil piyasasında 5 milyar 830 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. Olumlu verilerin ardından hızlanan yabancı girişleriyle dolar 1.81 TL’nin altına inerken, faiz ise yüzde 7,91’e düştü.

Dünyada açıklanan veriler resesyon endişelerini arttırırken, Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentileri ise yükseliyor. Hafta başı açıklanan mayıs ayı sanayi üretiminin, piyasa beklentilerinin yaklaşık iki kat artması bu beklentiyi güçlendirdi. Banka kredilerinde son dönemde yaşanan hızlı yükseliş, yüzde 4 olan yıl sonu büyüme beklentilerini şimdiden yüzde 5’in üstüne çekti.

bigPara.com