'Türkiye bankacılıktan kaynaklanan yeni bir ahlaki çözülmeyi kaldıramaz'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, yaptığı görevin çok önemli olduğunu, bu önemin bilincinde olduklarının kamuoyu tarafından da fark edildiğini söyledi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, yaptığı görevin çok önemli olduğunu, bu önemin bilincinde olduklarının kamuoyu tarafından da fark edildiğini söyledi. Ahmet Ertürk, "Başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Bir 'başarı öyküsü' yazma iddiasıyla yola çıktık. Onu gerçekleştirdiğimizi de düşünüyoruz. Ama bir konuda biraz rahatsız olduğumu söyleyebilirim" dedi.
"Türk insanının çabuk unutma gibi bir hastalığı olduğunu biliyoruz" yorumunu yapan Ertürk sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanların, kurumların, banka krizinin topluma getirdiği ahlaki çöküntüyü, finansal yıkımı çok çabuk unutmasından korkuyorum. O konuda bazı işaretler var. Kamuoyunun bu konuda çok dikkatli, çok uyanık olmasını, uyanıklığının devam etmesini diliyorum. Çünkü bu konuda meydana gelecek bir unutkanlık, toplum olarak bir daha kaldıramayacağımız yeni yükler getirebilir, yeni sorunlar çıkarabilir. Türkiye'nin yeni finansal krizi, yeni bir bankacılık krizini, bankacılık sisteminden kaynaklanan yeni bir ahlaki çözülmeyi kaldıracağı düşüncesinde değilim."
'Kitap yazmak isterim'
Ertürk, "Sözünü ettiğiniz başarı öyküsünü yazmayı düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine de, "Şu anda kitap yazmak isterim, çok hoşuma da gider ama şu anda kitap yazmak değil, yaşamak durumundayız. Şu anda yaşıyoruz. Belki başkaları yazar biz de okuruz" dedi. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk çeşitli konulardaki sorulara şu yanıtları verdi:
Merkez Yayın'ın halka arzı: O kendi mecrasında yürüdü ve sonuca bağlandı. O konuda biz taraf değiliz. Eğer halka arz gerçekleşseydi bizim protokolümüze göre halka arz gelirinin yüzde 50'sinin fona ödenmesi gerekiyordu ki o bizim için erken bir tahsilat, önemli bir tahsilat olacaktı. Bu olay TMSF'nin menfaatine olacaktı ama gerçekleşmedi. Merkez Grubu, normal protokolün kendi ödeme şartlarını yerine getirmeye devam ediyor.
Cem Uzan'la gizli görüşme yok: Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan ile medyanın haberi olmadan yaptığımız görüşme yok. Kendisiyle uzun zamandır görüşmedik. Adabank'ın, Kuveytlilere satışıyla ilgili hukuki engel yok. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun inceleme sürecinin sonuçlanması bekleniyor.
Bir taşla üç kuş vuracağız: TMSF'nin Levent'teki eski Demirbank Genel Müdürlük binasına taşınmayla ilgili çalışmalar var. Burada küçülüyoruz. Esentepe'deki bina bize büyük gelecek. O bina bizim için daha optimal büyüklükte. Bulunduğumuz binayı da İstanbul'a taşınacak Halk Bankası'na vermeyi planlıyoruz. Halk Bankası'nın binası da Danıştay'a verilecek. Böylece bir taşla üç kuş birden vurmuş olacağız.
Eski Demirbank binası restorasyonu: Eski Demirbank binası uzun zamandır çok hoş olmayan bir manzara içinde. Binayı restore ederek İstanbul'daki bu görüntü kirliliğini gidermeye çalışacağız. Binanın restorasyonu bize mali bir külfet getirmeyecek. Sigorta şirketinden alınan hasar bedeli kullanılacak.Alacakları satıyor
Ahmet Ertürk, borç protokollerini erken tahsil etmek için bir çalışma planı yaptıklarını ve bu protokollerin satışıyla fon ve bankaların ilgilendiğini söyledi. Ertürk, faizler hariç 5.5 milyar dolar değerindeki 10 protokolün satışının, direkt sermaye yatırımına dönüşeceğini açıkladı.
Ertürk, "Protokollerle ilgilenenler daha çok ABD kaynaklı. Avrupa büyük fon bankaları ve fonlarıyla Körfez, Uzakdoğu da olabilir. Görüştüklerimiz var. Niyetimizi öğrenmek ve projeyle ilgili bilgi istiyorlar" dedi. Daha önce bazı borçluların bir yatırımcıyla anlaşıp kendilerine geldiğini belirten Ertürk, şöyle devam etti: "Borçlular, yurtdışı kaynaklarla temas halindeler, bizden bağımsız olarak çalışmalarını yapıyorlar. Onlardan da bize öneri gelebilir. Çok umut bağladığımız, çok heyecan duyduğumuz bir proje. Bu projenin avantajı 12 yıla uzanan süreci bir yıla indirmek. Bu projeyle Ekonomiye yabancı sermaye girişi için de kapı açmış olacağız."