Türkiye beşinci ucuz ülke

Türkiye, 30 OECD ülkesi içinde karşılaştırmalı fiyat düzeylerine göre Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Meksika'nın ardından en ucuz 5'inci ülke oldu.

ANKARA - Türkiye, 30 OECD ülkesi içinde karşılaştırmalı fiyat düzeylerine göre Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Meksika'nın ardından en ucuz 5'inci ülke oldu. OECD tarafından tüketici fiyatları baz alınarak hesaplanan 'karşılaştırmalı fiyat düzeyi' çalışmasının Mart 2005 sonuçları açıklandı. Buna göre OECD'nin en pahalı ülkesinin İzlanda, en ucuz ülkesinin de Çek Cumhuriyeti olduğu belirlendi. Türkiye ise bu sıralamada en ucuz 5'inci ülke konumunda bulunuyor.
Türkiye geçen yılın sonunda fiyat düzeyine göre Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Polonya'nın ardından dördüncü sıradaydı. 2004 sonuna göre İzlanda hariç OECD ülkelerinin tamamında fiyatların gerilediği belirlendi. Buna göre fiyatlar, ABD'de yüzde 13.9, Japonya'da yüzde 13.2, Kanada'da yüzde 11.8, Meksika'da yüzde 11.7, İsveç'te yüzde 11.4, İspanya'da yüzde 10.6, İsviçre'de yüzde 10.8, Finlandiya'da yüzde 10.4, Danimarka'da yüzde 10.1 geriledi. Fiyatlar, Polonya ve Slovakya'da yüzde 4.1, Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 4.2 ve Kore'de yüzde 2.3 oranında gerilediği belirlendi. Fiyatlar, İzlanda'da ise yüzde 0.8 artış gösterdi.
Türkiye yabancıya ucuz
Karşılaştırmalı fiyat düzeylerine göre, İzlandalı kendi ülkesinde 100 İzlanda Kronu ödeyerek aldığı bir mal ve hizmeti Türkiye'de 41 krona alabiliyor. İsviçreli turist ülkesinde 100 İsviçre Frangı'na aldığı mal ve hizmeti Türkiye'de 45 franga, Norveçli ve Danimarkalı ise ülkelerinde 100 avro olan mal ya da hizmeti 45 avroya alabiliyor. Türkiye özellikle turizmde rakibi olan Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelere göre turistler açısından önemli fiyat avantajı sunuyor. Örneğin bir Alman Türkiye'de 100 avroya alabileceği mal ve hizmet sepetine Yunanistan'da 141, İtalya'da 163, İspanya'da 143 avro ödüyor. Kanada, Avustralya, Japonya, Yeni Zellanda, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, İsveç ve İngiltere vatandaşları kendi ülkelerinde 100 birim ulusal para ödeyerek aldıkları mal veya hizmeti Türkiye'de neredeyse yarı fiyatına alabiliyor.
Türklere ucuz ülkeler de var
OECD üyesi 30 ülke içinde Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Meksika'nın ise Türkiye'den daha ucuz olduğu belirlendi. Türkiye'de 100 YTL olan mal ve hizmet sepetinin fiyatı Meksika'da 98, Polonya'da 94, Slovakya'da 93, Çek Cumhuriyeti'nde ise 92 YTL'ye iniyor.