Türkiye böyle giderse işsiz kalırız!

Türkiye böyle giderse işsiz kalırız!
Türkiye böyle giderse işsiz kalırız!
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçen hafta görüştüğü IMF Başkanı Christine Lagarde'ın kendisine, "Sizin bize ihtiyacınız yok ancak, bizim size ihtiyacımız var. Böyle giderseniz işsiz kalırız" dediğini söyledi.

İSTANBUL - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçen hafta görüştüğü IMF Başkanı'nın kendisine, "Sizin bize ihtiyacınız yok ancak, bizim size ihtiyacımız var. Böyle giderseniz işsiz kalırız" dediğini söyledi.

Çağlayan, katıldığı Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir teşvik sisteminin, kullanıcıları tarafından beğenildiğini ve takdirle karşılandığını söyledi. Teşvik sisteminde olağanüstü destekler vererek yatırımları çekebileceklerini dile getiren Çağlayan, bugüne kadar görülmemiş desteklerin bu teşvik sistemi ile verildiğini kaydetti. Türkiye 'nin 12 yıllık program yapan tek ülke olduğunu kaydeden Bakan Çağlayan, "Amerika'yı çok kıskanırdım uzun vadede program yaptıkları için. Şükürler olsun artık benim ülkem de yapıyor. Biz şimdi 2023 stratejimizi hazırladık. 2015, 2019 ve 2023'te nasıl bir Türkiye olacağımızı planladık" dedi. Türkiye'nin büyüme motorunun ihracat olduğuna vurgu yapan Çağlayan, Türk sanayicisinin rekabeti öğrendiğini, Avrupa'ya gerçekleştirilen ihracatın yüzde 95'inin sanayi sektöründen yapıldığına dile getirerek, "İhracatımızı bütün gümrük bölgelerinde yapıyoruz. Bir yer hariç; Kiribati... Dünyada ihracat yaptığımız yer kalmadı demek istiyoruz" dedi.

"Cari açık sevdalısı değiliz" Cari açık konusuna da değinen Bakan Çağlayan, Türkiye, cari açık sevdalısı bir ülke değil. Cari açık Türkiye'nin kaderi de değil. Bunu çözecek her türlü altyapıya sahibiz" diye konuştu. Cari açığın azaltılması noktasında Türkiye için 6 önemli sektörde yatırımcı istediğini dile getiren Bakan Çağlayan, Türk sanayisinin yüzde 43 ithalat bağımlısı olmasının, ülkenin lehine olmadığına işaret ederek, "Eleştirmek kolay tabii. Türkiye, geçen yıl 241 milyar dolarlık toplam ithalat yaparken bunun 54 milyar doları enerji ithalatıdır. 190 milyar doların yüzde 72'si aramalı ithalatı, enerjiyi çıktığınızda geriye kalan aramalı ithalatının yüzde 28'i demir ve madencilik sektörünün ithalatıdır" dedi.

"Bu üretim yapısıyla hedeflerimize ulaşamayız"
Konuşmasında Başbakan Erdoğan'ın yerli otomobil isteği konusuna da değinen Bakan Çağlayan, " Otomotiv sektörünün başımızın üstünde yeri var. Başbakanımızın 'bir yerli oto yapalım' demesinin sebebi şudur: Adının Ali, Veli olması değil, bizim istediğimiz tasarımı, üretimi, motor teknolojisi en az yüzde 85'i Türkiye'de yapılan bir otomobil yapalım. Türkiye, otomotiv sektöründen maalesef açık vermeye başladı ve 6 milyar dolar motor ithalatı yaptı. 10 milyar dolar demir çelik hurda ithalatı yaptı. Demir-çelik sektörümüz yanlış yapılandırılmış. Katma değeri olmayan yatırımlara girmişiz ve bu üretim yapısıyla hedeflerimize ulaşamayız" değerlendirmesinde bulundu.

"Fransız halkı Sarkozy'i traş etti"
Çağlayan, Avrupa'da yaşanan ekonomik krize de işaret ettiği konuşmasında, Türkiye'ye 10 yıl önce hasta diyenlerin, bugün kendilerinin yoğun bakım çadırında bulunduğu yorumunu yaptı. Avrupa'nın sağlığına kavuşmasını istediklerini ifade eden Çağlayan, "Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkıp çıkmayacağı konuşuluyor. Berberler oturdu ancak beceriksiz çıktılar. Yunanistan'a nasıl 'saç tıraşı' yapacağını konuştular. Merkozy çifti, Avrupa'yı ciddi sıkıntıya soktu. Bu krizi Avrupa'da yönetecek lider yok. Türkiye ise 2008'den bu yana küresel krizi tarihinde ilk defa IMF'siz başardı" dedi. Bakan Çağlayan, geçen hafta Yatırım Danışma Konseyi kapsamında IMF Başkanı ile görüştüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

"IMF Başkanı bana, 'sizin bize ihtiyacınız yok ancak bizim size ihtiyacımız var. Böyle giderseniz işsiz kalırız' dedi. IMF desteği olmaksızın IMF çıpasına tutulmak yerine Türkiye çıpasına tutunarak, bir tarih yazdık. Yunanistan'ın durumu iyi görülmüyor. 'Merkozy berberlik firması, tıraş konusunda karar veremedi. Onlar, Yunanistan'a nasıl tıraş yapalım derken, Fransız halkı Sarkozy'yi tıraş etti. Yunanistan'ın yaşadığı filmi, biz 2001 yılında gördük."

"Cari açık sivilcemiz, bazen çıban halini alıyor"
Konuşmasında S&P'yi de eleştiren Çağlayan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye'ye ilişkin derecelendirmesinin Türkiye açısından hiç bir şey ifade etmediğini, daha önce hayat ünitesine bağlı olan İzlanda ve İrlanda'nın puanını yükselttiğini, S&P'nin kendini bitirdiği yorumunu yaptı. Türkiye'nin, Avrupa'nın oksijen çadırı ve temiz hava sahası olduğu değerlendirmesinde bulunan Çağlayan, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak biz kendi işimize bakacağız. Bizim yol haritamız belli. Demir-çelik, madencilik, metalürji, otomotiv, makine ve tekstil sektöründe yatırımcı istiyoruz. Türkiye'nin dış ticaret açığı verdiği sektörde yatırımcı istiyoruz. Siyasi ve ekonomik açıdan güzelliğe sahip Türkiye'nin, cari açık sivilcesidir. Bu bazen çıban haline gelebiliyor. Cari açık meselesinde son derece kararlıyız. Bu sorunu çözeceğiz. Başbakanımızın yerli otomobil konusundaki ısrarı bunun için." (ANKA)

bigPara.com