"Türkiye BRIC ülkeleriyle aynı seviyeye gelecektir"

"Türkiye BRIC ülkeleriyle aynı seviyeye gelecektir"
"Türkiye BRIC ülkeleriyle aynı seviyeye gelecektir"
İngiltere'nin eski Başbakanı Gordon Brown yeni kitabında Türkiye'den de bahsederek, Türkiye'nin mevcut ekonomik büyümesiyle gelecekte BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkeleriyle aynı seviyeye geleceğini yazdı.

Brown İngiltere 'de yeni piyasaya çıkan "Beyond The Crash" adlı kitabında, Türkiye 'den bir cümlede bahsediyor. "Geniş Asya Ekonomisi" bölümünde, sekizinci konu olan " Hindistan ve Asya Ekonomileri" altında Türkiye'ye değinen Brown, şu ifadeyi kullanıyor: 

"Endonezya, Kore, Meksika ve Türkiye'nin büyüklükleri ve ekonomik büyümeleri gelecekte bu ülkeleri, BRIC ülkeleriyle aynı seviyeye getirecektir.

Aynı bölümde Brown, Güney Kore, Tayvan ve Singapur gibi ülkelerdeki ekonomik büyümeden de bahsederek, Asya ülkelerindeki ekonomik büyümenin dünya ekonomisindeki iyileşmeye katkısını sorguluyor ve bu ülkelerin iyileşmeye katkısının büyük olacağını savunuyor. 

315 sayfalık kitabında Brown Başbakan olduğu 2007-2010 yılları arasındaki tecrübelerinden çok, Maliye Bakanlığı yaptığı 1997-2007 dönemindeki ekonomik tecrübelerini aktarıyor.
Brown kitabında küresel ekonomik krizin sona ermediğine dikkati çekiyor ve "Özellikle Batı'da büyümenin az ve işsizlik oranın yüksek olduğu bir 10 yıl kaçınılmaz" diyor. Gordon Brown kitabında ayrıca, ekonomilerini revize etmek, yüksek teknolojiye yatırım yapmak ve eğitim seviyesini artırmak için Batı ülkelerinin önünde sadece 10 yılı olduğunu kaydediyor. 

Eski Başbakan, gerekli önlemlerin ve yükselen ülkeler ile pazarların dikkate alınmaması halinde, dünyanın daha fazla ekonomik krizlerle karşı karşıya olduğu uyarısında da bulunuyor.
Gordon Brown, geçen Mayıs ayında yapılan genel seçimde lideri olduğu İşçi Partisi'nin iktidar koltuğunu kaybetmesinin ardından siyasetten ayrılmıştı. (AA)

bigPara.com