Türkiye buğdayda ithalatçı ülke oldu

Türkiye buğdayda ithalatçı ülke oldu
Türkiye buğdayda ithalatçı ülke oldu

Tahıl deposu Türkiye, 2008 yılından 2009 beşinci ayına kadar 5 milyon ton buğday ithal etti. FOTOĞRAF: ŞAHİN ÖZER / DHA

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA- Tahıl deposu olan Türkiye, 2008 yılından 2009 beşinci ayına kadar 5 milyon 44 bin 458 ton buğday ithal etti. Tarım Bakanı Mehdi Eker, ithalatın AB üyesi ülkeler ile Rusya, Kazakistan gibi ülkelerden yapıldığını açıkladı. Eker yerli üreticiye, ithal fiyatından 36 dolar daha yüksek alım yapıldığını söyledi.
MHP’li Süleyman Turan Çirkin’in yazılı soru önergesine yanıt veren Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, buğday ithalatı hakkıda bilgi verdi. Eker’in verdiği bilgiye göre AB üyesi ülkeler ile Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerden 2008 yılında 3 milyon 708 bin 3 ton, 2009 ilk dört ayında ise 1 milyon 336 bin 455 ton buğday ithal edildi. Yine aynı verilere göre 2008’de ortalama ithalat alım fiyatı buğdayın tonuna 400 dolar, 2009 ilk dört ayında ton başına 291 dolar olarak gerçekleşti.
Eker, 2009 yılında yerli buğday üreticisine ithal fiyatından ton başına 36 dolar daha fazla fiyat verildiğini de söyledi. Eker ayrıca yerli üreticiye mazot, gübre ve sertifikalı tohum gibi desteklemelerde bulunulduğunu kaydetti. Eker şunları söyledi:
“TMO tarafından müdahale alım fiyatları belirlenirken; ürün maliyetleri, enflasyon oranı, üretim miktarı, dünya fiyatları, geçtiğimiz yıl fiyatları ve üretimin sürdürülebilirliği dikkate alınmaktadır. Bakanlığımız tarafından yapılan maliyet çalışmalarında bütün girdiler dikkate alındığı gibi, tarla kirası ve sermaye faizi gibi faktörler de dikkate alınmaktadır.”