Türkiye 'Burger'de lider

Burger King Türkiye Genel Müdürü Caner Dikici, geçen yıl şirketin tüm dünyadaki Burger King sistemi içerisinde en hızlı büyüyen şirket olduğunu söyledi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Burger King Türkiye Genel Müdürü Caner Dikici, geçen yıl şirketin tüm dünyadaki Burger King sistemi içerisinde en hızlı büyüyen şirket olduğunu söyledi. 1999 ve 2000 yıllarında da en hızlı büyüyen ülke ödüllerini aldıklarını belirten Dikici, bu yılda Türkiye'nin 'en hızlı' Burger King olacağını ifade etti. Dikici, "Şu an Burger King Türkiye, 112 restoranla hizmet veriyor. Hedefimiz restoran sayısını yıl sonuna kadar 125'e çıkarmak. Her yıl 15 restoran açacağız" dedi.
Dikici şöyle konuştu: "Yaklaşık 10 yıldır Türkiye'deyiz. 2002 yılına kadar açılan restoranlar TAB Gıda'nın yönettikleriydi. 2002'den sonra ise açtığımız mağazaların büyük bölümü franchise oldu. Şu an 16 franchise restoranımız var. 10 restoran daha açtığımızda büyüme hızında yine ilk sırada yer alacağız."
Mobil restoranlar yolda
Geçen ay iki mobil TIR restoran'ın Güney sahillerinden yola çıktığını anlatan Dikici, TIR'ların, sabit restoranlarla aynı ürünleri sunduğunu söyledi. "TIR'larımız şu an yazlık mekânlarda. Türkiye'yi gezecekler. Hem reklamımızı yapıp hem tüketicilere hizmet sunacaklar" diye konuşan Dikici, 2006 sonuna kadar TIR sayısının sekize çıkaracaklarını açıkladı. Bu yıl evlere servise de başlanıldığını vurgulayan Dikici, şöyle devam etti: "Şubatta ilk kez evlere servise başladık. Şu an deneme aşamasındayız. 180 motorumuz bulunuyor. 180 motorla deneme mi olurmuş diye düşünebilirsiniz ama elde ettiğimiz sonuçlar gayet iyi. Evlere servis, toplam ciromuzun yüzde 7'sini oluşturuyor. Oranın yıl sonuna kadar yüzde 20'ye çıkacağını öngörüyoruz. Bu konuda İstanbul, Ankara ve İzmir için bir çağrı merkezi kurduk. Merkezimizi bir kez aradığınızda numaranız ve adresiniz görünüyor. İkinci arayışınızda ise size isminizle hitap edilip adresiniz sorulmadan siparişiniz teslim ediliyor."
Dikici, şirketin cirosunun geçen yıl 110 milyon dolar olduğunu, bu yıl yüzde 25 artışla 140 milyon dolara ulaşılacağını belirtti. Bir fabrikanın taleplerini karşılamadığını söyleyen Dikici, "İki üretici ile çalışıyoruz. Yılda 2 bin 200 ton sığır eti, 1800 ton da tavuk ürünü tüketiyoruz" dedi.