Türkiye cazibe merkezi

Dünyanın önde gelen sermaye piyasaları gazetesi EuroWeek'in yatırım bankası analistleriyle yaptığı, 'Gelişen Piyasalar 2004' anketinde, Hazine'nin 1.5 milyar dolar tutarında, 30 yıl vadeli tahvil ihracı, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde, 'En İyi Kamu Borçlanması' dalında birinci seçildi.

ANKARA - Dünyanın önde gelen sermaye piyasaları gazetesi EuroWeek'in yatırım bankası analistleriyle yaptığı, 'Gelişen Piyasalar 2004' anketinde, Hazine'nin 1.5 milyar dolar tutarında, 30 yıl vadeli tahvil ihracı, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde, 'En İyi Kamu Borçlanması' dalında birinci seçildi. EuroWeek, yatırım yapmak açısından Türkiye'nin çekiciliğini sürekli artırdığını yazdı.
Euromoney tarafından Londra'da haftalık yayımlanan gazetenin 2004 değerlendirmesinde Türkiye için, "AB'yle yakınlaşma rolünü mükemmel oynuyor" başlığıyla verilen haber yorumda Türk tahvil faizinin hızlı gerilemesi anlatıldı.
'Göz alıcı değişim'
Kathryn Wells imzalı haberde, "Türkiye, iki yıldan daha az süre içinde bölgesel sepette yer alan bir ülkeden gerçek bir AB adayı ülkeye dönüşerek göz alıcı bir değişimi tamamladı" ifadesine yer verildi. Yıllar sonra yakalanan koalisyonsuz hükümet fırsatıyla Türkiye'nin siyasi istikrarını ekonomik performansa dökmeye başladığı belirtilen haberde, uluslararası yatırımcıların ülkeye daha fazla odaklanma ihtiyacı hissettiği anlatıldı.
Aralıktaki AB zirvesinde alınan kararla Türkiye'nin 2015'te tam üye olabilmesinin yolunun açıldığı kaydedilen EuroWeek değerlendirmesinde, önde gelen uluslararası yatırım bankalarından analistlerin görüşlerine de yer verildi. EuroWeek'e konuşan Alman kökenli yatırım bankası Dresdner Kleinwort Wasserstein analistlerinden Petri Kivinen, "Yıllar sonra ilk kez Türkiye ile ilgili veriler çok etkileyici görünüyor" derken, enflasyonun tek haneye indiğini, büyümenin yüzde 7.9 beklendiğini ve faizin hızla gerilediğini anlattı.
Hollandalı yatırım bankası ABN Amro'dan Mike Elliff ise AB'nin 10 yeni üyeyi bünyesine katmasından sonra yatırımcıların ikinci ve üçüncü genişleme dalgasıyla ilgilenmeye başladığını, üyelik yolu açılan Türkiye'nin bu anlamda ilgi odağı haline geleceğini belirtti.
'Faizler gerileyecek'
"Türkiye'nin son uluslararası tahvil ihracında birçok yeni yatırımcının alıma geçtiğini gözlemledik" diyen Elliff, önümüzdeki dönemde bu gelişmenin hızlanarak sürmesini bekliyor. JP Morgan Londra'nın gelişen piyasalar şefi Jonathan Brown ise 2004'te Türkiye'nin faizlerinde hızlı gerilemeler yaşandığını hatırlatarak, "Fakat yolun sonuna gelinmedi. 2005'te de Türk tahvillerinin faizinde bir miktar daha gerileme olacak. AB üyeliğinin şu an itibarıyla fiyatlara tamamen yansıdığını düşünmüyorum" yorumunda bulundu.
EuroWeek'e konuşan İsviçre bankası UBS'in gelişen piyasalar sorumlusu Dennis Holtzapffel ise kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor's tarafından Türkiye'nin notunda yapılan artırımının diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch tarafından takip edildiğine dikkat çekerek, "Bunlar da Türkiye'nin risk priminin daha da gerilemesinde etkili olacak" dedi.
Analistlerin dikkat çektiği diğer nokta ise yabancıların aksine yerli yatırımcının avrodan çok dolar kâğıtlarına itibar etmesi. Analistlere göre, AB üyeliği yolunda sağlanacak gelişmeler, Türkiye'nin borçlanmasında avronun ağırlığının artmasında etkili olacak.
Şirketler daha kolay borçlanacak
Uluslararası sermaye piyasalarının etkili gazetesi EuroWeek'te yer alan Türkiye değerlendirmesine göre, kamu yanında özel şirketler ve bankalar da bundan sonra dış piyasalarda daha kolay ve düşük faizli borçlanabilecek. Uluslararası yatırımcılara satılan ilk Türk şirket tahvilinin Vestel'in 2002 yılında gerçekleştirdiği 200 milyon dolarlık ve beş yıl vadeli ihracı olduğu hatırlatılan EuroWeek değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi: "Uluslararası yatırım bankalarının ilerleyen yıllarda daha fazla Türk şirketinin kâğıtlarına aracılık etmeyi hedeflediği..."
Bankalara dış kaynak
EuroWeek, Vakıfbank ve Finansbank örneklerinde görüldüğü gibi Türk bankalarının da son zamanlarda bol sıfırlı dış kaynak sağlamayı başardığına da dikkat çekti.
Öte yandan EuroWeek'in yatırım bankası analistleriyle yaptığı 'Gelişen Piyasalar 2004' anketinde, Hazine'nin 2004 yılı dış borçlanma programı kapsamında, 1.5 milyar ABD Doları tutarında ve 30 yıl vadeli tahvil ihracı; Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde 'En İyi Kamu Borçlanması' dalında birinci seçildi. Anapara geri ödemesi 14 Şubat 2034 tarihinde yapılacak olan söz konusu tahvil ihracına yatırım bankaları Citigroup ve UBS aracılık etmişti. Birinci seçilen tahvil, Türkiye'nin uluslararası sermaye piyasalarında bugüne kadar ihraç ettiği ABD Doları cinsinden tahviller içinde en düşük faiz oranına karşılık gelmesi ve bunun 30 yıl vadeli bir tahvilde sağlanması açısından dikkat çekiyor.