Türkiye de artık 'CE' diyebilecek

Sanayi Bakanlığı'nın yaptığı hazırlık çerçevesinde, 1 Ocak 2007'den itibaren artık üç Türk kurumu CE işareti verebilecek. 'Bir malın serbest dolaşımı'nı sağlayan ve Avrupa Birliği'ne...

ANKARA - Sanayi Bakanlığı'nın yaptığı hazırlık çerçevesinde, 1 Ocak 2007'den itibaren artık üç Türk kurumu CE işareti verebilecek. 'Bir malın serbest dolaşımı'nı sağlayan ve Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecinde 2003 yılından itibaren kademeli olarak mecbur hale getirilen CE belgesi verilmesine ilişkin hazırlıklar, Türkiye açısından tamamlandı.
Türk Standartlar Enstitüsü (TSE), Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ve Türk Lyod'un, CE işareti vermesi kararlaştırılırken, bu kurumların Avrupa Birliği'nin (AB) istediği gerekli prosedürü yerine getirdikleri ve bu konudaki altyapı çalışmalarını bitirdikleri belirtildi.
Eşleştirme yapıldı
CE belgesi verme yetkisi alan bu kuruluşların, özellikle son bir yıl içinde AB'nin yayımladığı yönetmelikleri inceleyip, kendilerini birlik içinde aynı işlevi gören kurumlarla eşleştirdikleri ifade edildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ise 1 Ocak 2007'den itibaren, Türkiye'nin artık CE belgesi vereceğini ve buna göre hazırlık yaptıklarını ifade etti. Aslında bu yetkinin daha önce mümkün olması gerektiği, ancak gecikmenin AB'den kaynaklandığı da belirtildi. Türkiye'de üç kurumun CE belgesi verebilmesini öngören iznin AB'nin resmi gazetesinde henüz yayımlanmadığını da belirten yetkililer, aralık itibarıyla yayımın gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.