'Türkiye de BRIC'e dahil olabilir'

Uluslararası Para Fonu (IMF) Araştırma Direktörü Raghuram G. Rajan, Türkiye'nin BRIC'e (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) katılmasında hiçbir problem olmayacağını belirterek, "Herhalde tek sorun, nasıl bir kısaltma yapılacağıdır" dedi.
Haber: NEVİN DONAT / Arşivi

İSTANBUL - Uluslararası Para Fonu (IMF) Araştırma Direktörü Raghuram G. Rajan, Türkiye'nin BRIC'e (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) katılmasında hiçbir problem olmayacağını belirterek, "Herhalde tek sorun, nasıl bir kısaltma yapılacağıdır" dedi. Forum İstanbul kapsamında düzenlenen '21. Yüzyılın Yeni Ekonomik Güçleri: BRIC ve Türkiye'başlıklı oturumda konuşan Rajan, IMF ve Türkiye arasında uzun zamandan bu yana çok başarılı ilişkilerde bulunduğunu, son yıllarda kaydettiği gelişmelerin örnek teşkil ettiğine işaret etti.
Rajan, ülkeler için gelişmekte olan pazarın rekabet gücünü kullanma ve elverişli bir ortam oluşturulmasının önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Hindistan bunu yaptı, çok elverişli bir makroekonomik ortam oluşturdu. Türkiye'nin de genç bir nüfusu var, ancak istendiği kadar istihdam oluşturulamıyor. Hindistan'ın gelişme adına takip ettiği yol, özel sektörün bulunduğu yoldur. Türkiye'nin Hindistan'dan, Hindistan'ın Türkiye'den çıkarabileceği çok ders var. Türkiye'nin BRIC'e katılmasında bence hiçbir problem olmayacak. BRIC'de nasıl bir kısaltma yapacağız? Herhalde tek sorun, nasıl bir kısaltma yapılacağıdır."
UniCredit Grubu'nun CAIB Bankası Araştırma ve Strateji Direktörü Simon Quijano Evans da Türkiye'de cari açığın yüksek durumda olduğunu belirterek, dünyada şirketlerin, Türkiye'nin gelecekte ihracat için çok büyük bir potansiyele sahip olduğunun farkına vardığını söyledi. Evans, AB'ye girmesi halinde Türkiye'nin 2025 yılında 29 ülke arasında en çok ve en genç nüfusa sahip olacağını ifade ederek, Almanya ve Batı Avrupa'da nüfusun düşeceğini, AB'nin Türkiye'nin bu avantajından faydalanması gerektiğini ifade etti. Suyun gelecekte büyük bir öneme sahip olacağını vurgulayan Evans, "Türkiye, AB içerisinde en temiz su kaynaklarına sahip ülke. Gelecekte bir yandan petrol boru hatları, bir yandan su boru hatlarının döşendiğini hayal edebiliyorum" diye konuştu. Evans, Türkiye'nin AB'ye giriş maliyetinin altından kalkılabileceğini de sözlerine ekledi.
Ticaretten yüzde 15 pay
Forum İstanbul Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Öğütçü ise 2040 yılında Çin'in, ABD'yi dünya ekonomisindeki liderlik tahtından indireceğini belirterek, "ABD ikinci, Hindistan ise üçüncü sırada yer alacak" dedi.
Öğütçü, BRIC'lerin dünya ticaretinden yüzde 15 pay aldığını, bu oranın hızla büyüdüğünü ifade ederek, bu ülkelerin küresel sermayeden aldıkları payın da yüzde 15 olduğunu belirtti. BRIC ülkelerinin ardından gelen 11 gelişmekte olan ülke arasında Türkiye'nin de bulunduğunu belirten Mehmet Öğütçü, ticaret ve yatırımda Türkiye'nin güçlü bir konuma getirilmesi gerektiğini vurguladı.
Mehdi Eker: Tarım poliçeleri bu ay içinde kesiliyor
'Hedef 2023' başlığıyla düzenlenen Forum İstanbul 'Bölgesel Tarım Merkezi Türkiye' konulu panele konuşmacı olarak katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Tarım'ın stratejik önemini belirterek, "Gelişmiş ülkelerde daima tarım öncelikli sıradadır, teşvik edilir. Stratejik açıdan önceliklidir" dedi.
Eker, Tarım alanında yaptıkları çalışmaları anlattı. Tarım sektöründe ilk kez tarım ürünlerini sel, su basması gibi felaketlere karşı sigorta kapsamına alacak mevzuatı yürürlüğe koyduklarını söyleyen Eker, "Tarım Sigortaları Kanunu'nu 2005'te çıkardık. Bu ay içerisinde ilk poliçeler kesiliyor. 200 trilyonluk bütçeyle çiftçinin sigorta primlerini destekliyoruz. Sigorta priminin yüzde 50'sini çiftçimizin sigorta yapmasını teşvik için hükümet olarak ödeyeceğiz" diye konuştu.
Tarımla ilgili çalışmaları sonucu geçen yıla göre ihracatı yüzde 23 artırdıklarını anlatan Eker, bunun sonucu 10 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştıklarını söyledi.
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise panelde şöyle konuştu: "Ekonomisi cari fazla veren Brezilya'nın 25 milyar dolar tarım ürünü ihracatı yaptığını Türkiye'nin ihracatının ise 8 milyar dolarla çok yetersiz olduğunun altını çizerek "Brezilya cari fazlasını tarım ürünleri ihracatının yüksek olmasıyla sağladı. Türkiye verimli, planlı ve kaliteli üretim yapamıyor. Ekilebilir alan olarak geniş topraklara sahip ama sulanabilen alan sayısı az. Bunlara rağmen Türkiye organik tarım avantajını kullanmalı."