'Türkiye doğalgazda transit ülke olacak'

Rus gaz şirketi Gazprom'un Dış Ekonomik Operasyonlar Bölümü Başkanı Tsigankov Stanislav Yevgeniyeviç, Rus gazının Türkiye'den üçüncü ülkelere gönderilmesi konusunu Türk yetkililerle görüştüklerini söyledi.

MOSKOVA - Rus gaz şirketi Gazprom'un Dış Ekonomik Operasyonlar Bölümü Başkanı Tsigankov Stanislav Yevgeniyeviç, Rus gazının Türkiye'den üçüncü ülkelere gönderilmesi konusunu Türk yetkililerle görüştüklerini söyledi.
Yevgeniyeviç, bir grup Türk gazeteci için düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Rusya arasında enerji alanındaki işbirliğinden son derece memnun olduklarını belirterek, "Önümüzdeki yıllarda işbirliğimizi daha da geliştirmemiz söz konusu. Son günlerde Rus gazının Türkiye'ye satılması değil, Türkiye'nin transit ülke olarak kullanılıp üçüncü ülkelere gaz gönderilmesi konusunda da görüşmeler yapılmakta" dedi. Türkiye üzerinden gazın başka ülkeye gönderilmesiyle ilgili üç bölgenin gözden geçirildiğini ifade eden Yevgeniyeviç, şunları kaydetti:
"Bu ülkeler Avrupa, Güney İtalya ve İsrail'dir. Güney İtalya'ya Yunanistan'ı da katıyoruz. Bununla ilgili olarak Türk tarafıyla olduğu gibi, doğalgazın gönderileceği ülkelerle de görüşmelerimiz devam ediyor. Bu işlemlerin ekonomik parametrelerini belirlemek için görüşmelerimiz devam ediyor ve bu görüşmelerin en önemli sonucu da Mavi Akım Hattı'nın kapasitesini genişletmek olacaktır. Stratejik açıdan Türkiye'nin transit ülke olarak kullanılması gündemde ve bu konudaki görüşmelere devam ediyoruz."