Türkiye dünyanın kot devi

Türkiye kot (denim) kumaşı ve pantolon ihracatında dünya devleri arasına girdi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2004 yılında Türkiye'nin 2.2 milyar dolarlık denim (kot) kumaş ve pantolon ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek...

İSTANBUL - Türkiye kot (denim) kumaşı ve pantolon ihracatında dünya devleri arasına girdi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2004 yılında Türkiye'nin 2.2 milyar dolarlık denim (kot) kumaş ve pantolon ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek, "2005 yılındaki hedefimiz, yurtdışında en az 200 milyon kişiye denim pantolon giydirmek" dedi. 2.2 milyar dolarlık rakamın 1.1 milyar dolarlık bölümünü kot pantolon, kalan kısmını da kot kumaşı oluşturuyor.
2004 yılında gerçekleştirilen toplam kot (denim) kumaş ve pantolon ihracatı, Türkiye'nin Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre 62.7 milyar dolar olan ihracatının yüzde 3.5'ini oluşturdu. Türkiye'nin hazır giyim ve tekstil sektöründeki 2004 yılındaki toplam ihracatı 17.5 milyar dolara ulaştı.
Tüzmen, Tüm Denim Sanayici ve İşadamları Derneği ile Türkel Fuarcılık tarafından 30 Haziran-2 Temmuz tarihlerinde Moskova'da gerçekleştirilecek 'Jeanshow Fuarı'nın tanıtım toplantısında dünyada, acımasız rekabet ortamında, rekabet gücünü artırabilmek için markalaşma ve moda yaratan ülke olmanın ilk öncelik olarak ele alınması gerektiğini söyledi.
Marka desteği sürecek
Turquality projesinin, ülkenin imajının olumlu yönde iyileştirilmesi ve firmaların markalaşması için önemli bir adım olduğunu vurgulayan Tüzmen, firmalara yurtdışında ofis mağaza açmada, fuar ve diğer ihracata yönelik devlet yardımlarını devam ettireceklerini belirtti. Geçen yıl tekstil ve konfeksiyon sektörü ihracatının yüzde 18 arttığını anımsatan Devlet Bakanı Tüzmen, "Bu dönemde de artış hızını devam ettireceklerine inanıyorum" diye konuştu.
Dünya denim ithalatının 2003 rakamlarıyla 31.5 milyar dolar, denim ürünlerinin dünyadaki piyasa fiyatının ise 55 milyar dolar olduğunu bildiren Tüzmen, "Dünyada yılda 2 milyar civarında denim pantolon satılmaktadır. Her üç kişiden biri yılda bir denim pantolon almaktadır" diye konuştu.
'ABD pazarında iş çok'
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin 2003 yılında 1.8 milyar dolarlık denim ihracatıyla dünyada beşinci sırada yer aldığını ifade ederek, şunları söyledi.
"Türkiye, 70 milyonu erkek-çocuk, 100 milyonu bayan-çocuk olmak üzere 2004 yılında 170 milyon pantolon ihraç etti. 2005 yılındaki hedefimiz, yurtdışında en az 200 milyon kişiye denim pantolon giydirmek. ABD pazarında da çok sıkı çalışmamız gerekiyor.
Yıllık olarak yaklaşık 11 milyar dolarlık denim ithalatı olan ABD'ye ancak 195 milyon dolarlık denim ihracatı yapabiliyoruz. Bu pazarda çalışırsak ihracatımızı artırır, pazar payımızı yükseltebiliriz. 2004 yılında ülkemizin denim kumaş ve pantolon ihracatı yüzde 23.9 artarak 2.2 milyar dolara ulaştı."
Tekstil ihracı hız kesiyor
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "1 Ocak-8 Şubat arasındaki rakamlara göre, ihracat artışımızda ortalama yüzde 26'yı yine yakalıyoruz. Bu, sevindirici bir gelişme" dedi. Tüzmen, bir gazetecinin, Türkiye'nin ocak ayı ihracat rakamlarında tekstil sektöründe düşüş görüldüğünü, Çin'in ihracat rakamında ise yüzde 42'lik artış olduğunu belirterek, bu durumun kotaların kalkmasıyla ilgisi olup olmadığını sorması üzerine Tüzmen, Çin'in 2004 yılında kotaya rağmen para biriminin değerini devamlı devalüe etmesiyle rekabet avantajı kazandığını vurguladı. Bakan Tüzmen, şöyle konuştu:
"Bunun etkisi açık. Bir de kotaların kalkması dezavantaj sağladı. Ocakta fazla tatil olduğu için ihracatımız azalmış gibi göründü. Şimdi toparlıyor. 1 Ocak-8 Şubat arasındaki rakamlara göre, ihracat artışında ortalama yüzde 26'yı yine yakalıyoruz. Bu, sevindirici bir gelişme. Ama tekstil ve konfeksiyon ihracatının artış hızında azalma var. Bu rakamlar sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 11 oldu. Geçen yıl genel ortalamamız ihracat artışında yüzde 33 olduğu için, artış var ama genel trendin de altında kalıyor. Rakamlar çok açık bir şekilde tekstil sektörümüz üzerindeki
olumsuz baskısını gösteriyor."