'Türkiye ekonomisi normalleşiyor'

Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye'de ekonominin normalleşme işaretleri gösterdiğini açıkladı. Morgan Stanley'in Türkiye ekonomisine ilişkin raporundan yapılan derlemeye göre, Türkiye ekonomisindeki, son makro ekonomik göstergeler...

LONDRA/ANKARA - Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye'de ekonominin normalleşme işaretleri gösterdiğini açıkladı. Morgan Stanley'in Türkiye ekonomisine ilişkin raporundan yapılan derlemeye göre, Türkiye ekonomisindeki, son makro ekonomik göstergeler ve ekonomik politikalar, bahar dönemindeki dalgalanmanın ardından ekonominin normalleştiğini gösteriyor. Banka raporunda, Merkez Bankası'nın, beklentilerin aksine faiz oranlarını değiştirmemesinin, ekonominin normal seyrine girdiğinin en büyük işareti olduğu vurgulandı.
Türkiye ilk kez net borç ödeyici
Türkiye'de, sıkı mali disiplin sonucu, kamu borçlanma gereğinin aşamalı olarak azaldığının vurgulandığı raporda, bu sürecin, kamu finansmanını sürdürülebilir bir düzeye oturttuğu belirtildi. Raporda, mali disiplin sonucunda, 2001'de, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) temelinde yüzde 17.5 olan kamu sektörü borçlanma gereğinin, geçen yıl yüzde 0.8'e indiği kaydedildi.
Raporda, kamudaki mali disiplin sonucunda, Hazine'nin bu yıl ilave bir borçlanma gereği duymayacağı ve en önemlisi Türkiye'nin ilk kez net borç ödeyicisi olacağı ifade edildi. Mali siplinin, Türkiye ekonomisi idiçin en güçlü enflasyon indirme politikası olduğunun belirtildiği raporda, mali disiplin sürerse Türkiye'nin yıllardır aradığı makro ekonomik istikrara kavuşabileceği kaydedildi.
'Talep azaldı, enflasyon tehlikesi kalmadı'
Yüksek emtia ve işlenmemiş gıda fiyatlarının enflasyonun yükselmesinde en önemli unsurlar olduğunun vurgulandığı Morgan Stanley'in sözkonusu raporunda, Türkiye'den sermaye çıkışı sonrası yükselen döviz kuru ve buna bağlı ithalatın girdileri pahalı hale getirdiği, ancak ücretler açısından bir olumsuz baskının bulunmadığı ifade edildi. Söz konusu raporda, en son mayısta yaşanan uluslararası piyasalardaki dalgalanmanın, talep üzerinde baskı yaratarak, tüketimi azalttığı, bu nedenle talep yönlü bir enflasyon tehlikesinin de bulunmadığı vurgulandı.
Merkez Bankası'nın kararlı mücadelesi ve mali disiplinin, enflasyonun sürdürülebilir bir düzeye çekilmesinde etkili olacağının vurgulandığı raporda, enflasyonun aşamalı olarak ineceği kaydedildi. Raporda, Türkiye'de, yıl sonunda enflasyonun yüzde 9.2 olarak gerçekleşebileceği ifade edildi. Aynı raporda, makro ekonomik alandaki normalleşmenin, enflasyonun indirilmesinde en önemli gelişmelerden biri olduğu da vurgulandı.