Türkiye elektrikli araç üretim merkezi oluyor

Türkiye elektrikli araç üretim merkezi oluyor
Türkiye elektrikli araç üretim merkezi oluyor

Zafer Çağlayan, Nihat Ergün, Carlos Ghosn (ortada) ve Celal Çağlar Türkiye?de üretilecek araca yakından baktı. Üretilecek araç konsept Zero Emision modelinin yüzde 90 oranında aynısı olacak.

İki bakan Çağlayan ve Ergün, Oyak Renault'nun üretimine başladığı Fluence'in elektrikli modelinin Türkiye'de üretilerek ihraç edileceğini açıkladı. 'Gelini görmeye geldik' diyen Çağlayan 'Elektrikli araç üssü olacağız' dedi

 

İLKER PEHLİVAN

 

FRANKFURT - Art arda yeni model üretim haberleri gelen Türkiye’de bir ilk daha gerçekleşecek. Oyak Renault’nun dünyada sadece Bursa’da ürettiği Fluence modelinin elektriklisi de dünyada sadece Türkiye’de üretilecek.
Dünyanın en büyük otomobil fuarı olan 63. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Renault Megan II Sedan’ın yerine üretimine başlanan Flunce’ın dünya  lansmanı yapıldı. Fuara Türkiye’den  gelen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Renalut Başkanı Carlos G hosn ile birlikte Fluence’ın elektrik modelinin 2011 yılında  üretilerek İsrail ve Danimarka’ya ihraç edileceğini açıkladı. Bakan Çağlayan, böylece Türkiye’nin elektrikli araç üreterek ihraç eden nadir ülkeler arasına gireceğini belirtti.  

Sadece Türkiye’de
Bakan Çağlayan Frakfurt Otomobil Fuarı’na ‘gelin’ almaya geldiklerini belirterek Renault Başkanı Carlos Ghosn’dan gelini (Fluence’nin elektrikli modeli) aldıklarını söyledi. Çağlayan, 40 yıldır Renault ile Türkiye’nin dost olduklarını, onları artık Türk firması gibi kabul ettiklerini vurguladı. Çağlayan, “Böyle bir elektrikli aracın, hibrid’in bir kenara bırakıldığı bir dönemde Türkiye’de üretilmesini devrim olarak görmek lazım. Türkiye elektrikli otomobil üretim üssü haline gelecek.
Bu yatırımla beraber anlaşma imzalanmış ülkelere 2011 yılında üretimi başlanarak elektrikli Fluence ihraç edilecek. Bu araç ilk defa ve sadece Türkiye’de üretilecek. Türkiye dünyanın elektrikli araç üretim ve dağıtım üslerinden biri olacak” diye konuştu.

Üretim 2 milyona çıkacak
Türkiye’nin Avrupa’da otomotiv üretiminde 5. sırada olduğunu söyleyen Sanayi Bakanı Nihat  Ergün, bu yeni yatırımla Türkiye’nin 3’üncülüğe çıkacağını belirterek şunları söyledi; “Türkiye’de toplam 1.1 milyon adet olan üretim 1.5  2 milyona çıkacak. Üretimin yüzde 80’i şu an ihraç ediliyor. Elektrikli modelin ilk ihracatı da İsrail ve Danimarka’ya olacak. Oyak Renault çok önemli bir adım attı.” 

Elektrik istasyonları
Oyak Otomotiv ve Çimento şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar  ise 2011 yılı ortasında Bursa’da üretilecek yeni aracın adının  ‘Zero Emision Fluence ’ olacağını söyledi. Şimdiye kadar araç üretilmeden 10 bin adetlik satış yapıldığını belirten Çağlar , yakında Çevre  ve Orman Bakanı’nı da bu konuda ziyaret edeceklerini açıkladı. Çağlar nasıl yıllar içinde binlerce benzin istasyonu oluştuysa bu araçlardan sonra elektrikli istasyonlarında inşa edileceğini söyledi. 

Hurda indirimi olabilir
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Renault Başkanı Ghosn’a bu yatırımdan dolayı teşekkürlerini sunarak ÖTV indirimi sonrası için hakkında şunları söyledi: “Uyguladığımız vergi indirimi ile iç piyasanın canlandığını gördük. Üç ay süren ÖTV indiriminin ardından oranları biraz yükseltip teşvik uygulamasına devam ettik. Eyül ayı sonunda yeni bir değerlendirme yapacağız. Ekonomi Koordinasyonu Kurulu’nda (EKK) değerlendirilecek. Hurda indirimi konusu üç ay önce masaya gelmişti. Bununla ilgili yeni yaklaşım da ay sonunda açıklanacak.”

Krize inat 82 yeni model
63. kez kapılarını açan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda krizin yaralarını saran otomotivciler 82 yeni modeli ilk kez sergiledi.   Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı (IAA) 17-27 Eylül tarihleri arasında otomotiv tutkunlarını bir araya getirecek. Basın açılışı dün yapılan fuar, krizin derinden etkilediği otomotiv dünyasından bu fuar ile yaraların sarılmaya başladığını gösterdi. Yüzlerce modelin de makyajlı versiyonunun tanıtılacağı fuara çevreci otomobiller damga vuracak.
30 ayrı ülkeden 500’den fazla firmanın katıldığı fuara başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından otomotiv meraklıları akın edecek. Fuarın bilet fiyatları hafta sonu 15, hafta içi ise 13 avrodan satışa sunuluyor. 

Almanlar yine şov yapıyor
Frankfurt fuarı her yıl olduğu gibi Alman otomobil üreticilerin şovuna sahne oluyor. Bu yıl da bu şovun beklendiği fuarda altı Alman üretici 10 segmentte ilk sırada yer alıyor. Alman üreticiler fuarda 42 dünya prömiyeriyle adeta gövde gösterisi yapacak.
Küçük otomobil sınıfında Smart yer alırken, yüksek orta sınıfta Audi A6, lüks segmentte ise BMW 6 Serisi yer alıyor. Spor otomobil segmentinde ise Audi TT öne çıkarken, minivan sınıfında ise Ford  Focus C-Max ve compak sınıfta Opel Zafira CNG yer alıyor. Fuarda çevreci, özellikle de elektrikli araçların yoğunluğu göze çarpıyor. Elektrikli araçlarda büyük ilerleme kaydeden Audi, Renault, Toyota ve BMW gibi büyük otomotiv şirketleri pek çok alternatif modeli tüketicilere sunacak. 

Hibrid bolluğu
Bir diğer yenilik ise hibrid modellerin bolluğu olacak. Hibrid modellerde Peugeot, Toyota, Hyundai ve Kia gibi markalar ürünlerini sergileyecek. Süper lüks segmentte Ferrari, yeni 458 modelini sergilerken, Porsche ise yenilediği 911’ini tanıtacak.
Ayrıca Rolls Royce ve Bentley, yelpazelerini ekledikleri yeni modelleri bu fuarda tanıtacak. Ayrıca Mercedes’in efsanevi ‘Martı Kanat’ modelinin yeni versiyonu SLR Coupe de bu yılki fuarda yer alıyor.

Peugeot’dan elektrikli BB1 
Peugeot, BB1 konseptini tanıttı. Sadece 2.50m uzunluğuyla dört kişinin ulaşımına imkân veren, yüzde 100 elektrikli BB1, çevreye maksimum saygı göstererek, motorlu taşıt kavramını mimari, stil, iç tasarım, kullanım ve iletişim gibi bütün boyutlarıyla yeniden keşfediyor. Peugeot, şehiriçi trafiğin gün geçtikçe yoğunlaştığını, herkesin zaman kazanmaya çalıştığı ve çevrenin her zamankinden daha fazla bir öncelik taşıdığı düşünüyor.

‘Frankfurt elektrikli araçlar geçidi’
Yüzlerce modelin de makyajlı versiyonunun tanıtılacağı fuara çevreci otomobiller damga vuracak gibi görünüyor. Araçların tıpkı akaryakıt alır gibi elektrikle nasıl şarj edildiğinin gösterildiği fuarda birçok model yeni modellerini tanıttı. Elektirkle çalışan otomobiller için elektrik istasyonları inşa ediliyor. Tıpkı akaryıkıt istasyonlarına benzeyen istasyonlar Avrupa’da giderek yayılmaya başladı. Türkiye’de de bu istasyonlardan yakında yapılmaya başlanacak.

Ford’dan C-MAX serisi
Ford, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda öncü, yenilikçi ürünlerini sergiledi. Tümüyle yenilenen Ford C-MAX ürün serisi,  yakıt tüketimini ve karbondioksit salınımını yüzde 20’ye varan oranda azaltan yeni jenerasyon benzinli Ford EcoBoost motorları ve Elektrik Motorlu Focus Prototipi Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
C-MAX ürün ailesinde iki model bulunuyor. 5 koltuklu C-MAX ve 7 koltuklu Grand C-MAX. C-MAX serisinin her iki modeli de, 2010 sonuna kadar Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa’nın önde gelen pazarlarında satışa sunulacak. Ford Grand C-MAX modeli, 2011 yılı sonundan itibaren Kuzey Amerika pazarında da satışa sunulacak.

Türk otomobillerinin şovu
Fuarda yeni yatırım müjdesi verilirken Türkiye’de üretilen modeller de ilgi çekti. Renault Fluence’nin dünya tanıtımının yapıldığı fuarda Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında ürettiği Fiorino’nun 4x4 gibi ilerleyebilen iki çeker teknolojisine sahip Qubo modeli ilk kez tanıtıldı. Avrupa’da Qubo Trekking olarak anılacak yeni araç dünyada sadece Bursa’da üretiliyor.
İzmit’te bir fabrikası olan Hyundai de fuarda yeni araçlarını sergiliyor. Bunlar arasında Avrupa için üretilen i20 modelinin de artık Türkiye’de üretileceği geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı.

Schumacher’in Ferrari’si
Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA)  süper lüks segmentte Ferrari, yeni 458 modelini sergilerken Formula 1’in efsanevi pilotu Michael Schumacher yeni araçla basın mensuplarını poz verdi. Toplam 781 otomotiv ve yedek parçacı firmanın katıldığı fuarda 30 ülkeden 100 civarında yeni model tanıtımı yapıldı. Her zaman olduğu gibi Ferrari lüks segmentte gazetecilerin ilgi odağıydı. Ferrari’nin danışmanlığını yapan Michael Schumacher yeni aracın, ‘mükemmel’ performansa sahip olduğunu söyledi.

bigPara.com