Türkiye en hızlı 16. ülke

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) son verileri hükümetin, Türkiye'nin geçen yıl dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğu tezini çürütüyor.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) son verileri hükümetin, Türkiye'nin geçen yıl dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğu tezini çürütüyor. IMF'ye göre Türkiye 2004'te, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bazında yüzde 8.9'luk büyüme hızıyla 16'ncı sırada yer aldı.
Bu arada gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bazında yüzde 8.9'luk büyümeyle dünyada 16'ıncı olan Türkiye, Avrupa kıtasında ise yüzde 12.1 büyüyen Ukrayna ve yüzde 11 büyüyen Belarus'un ardından üçüncü sırayı aldı.
Uluslararası Para Fonu'nun son yayımladığı Nisan 2005 tarihli 'World Economic Outlook' raporundaki geçici verilere göre, 2004'te GSYH büyümesinde ilk sırayı yüzde 34.2 ile Ekvator Ginesi alırken, bu ülkeyi yüzde 30.5 ile Çad, yüzde 17.3 ile Venezüella izledi. Ancak IMF sıralamasında Türkiye'nin önünde yer alan ülkelerin büyük bölümünün çok küçük ekonomiler olması Türkiye'nin yüzde 8.9'luk büyüme hızının aslında çok önemli olduğunu gösteriyor.
Rakamlar neden farklı?


Büyütmek için tıklayınız

Hükümetin açıklamasıyla IMF'nin yayımladığı sıralama arasındaki büyük farklılık tarafların büyüme hızını ölçme şeklinden kaynaklanıyor. IMF bir ülkenin büyüme hızını, gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) artışıyla ölçüyor. Tüm dünya ve bilimsel kuruluşların kabul ettiği ölçme şekli de bu. Ancak Türkiye'de hükümetler büyüme hızını gayrisafi yurtiçi hasıla ve gayri safi milli hasıla rakamından hangisi büyükse onunla ifade edip halkı büyük başarılar elde edildiğine inandırmayı tercih ediyor.
Bu nedenle, AKP hükümeti 2004 yılı büyüme rakamı olarak daha yüksek çıkan GSMH'yi almayı uygun gördü. GSYH bir ülkenin gelir yaratma kapasitesini gösteriyor. GSMH'de ise ithalat ve ihracat gibi dış kalem gelirleri de bulunuyor.