Türkiye en ucuz 5'inci ülke

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı'nın (OECD) üyesi 30 ülkede yapılan karşılaştırmalı fiyat düzeyi sıralamasında Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya ve Macaristan'ın ardından en ucuz beşinci ülke oldu.

ANKARA - Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı'nın (OECD) üyesi 30 ülkede yapılan karşılaştırmalı fiyat düzeyi sıralamasında Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya ve Macaristan'ın ardından en ucuz beşinci ülke oldu. Türkiye'de haziranda 100 YTL karşılığı satın alınabilen mal ve hizmetler sepetinin, OECD ülkelerindeki ortalama fiyatı 152 YTL olarak açıklanmıştı. Temmuzda aradaki farkın 5 YTL daha kapanmasıyla, Türkiye'de 100 YTL'ye satın alınan mal ve hizmetler sepetinin OECD ülkelerindeki ortalaması 148 YTL'ye geriledi. Ülkeler bazında değerlendirildiğinde ise temmuzda Türkiye'de 100 YTL ödenerek alınabilen mal ve hizmetler sepeti, Çek Cumhuriyeti'nde ve Slovakya'da 83 YTL, Polonya'da 84 YTL ve Macaristan'da 93 YTL karşılığında alınıyor. Aynı sepet için İzlanda'da 228 YTL, Norveç'te 210 YTL, İsviçre ve Danimarka'da da 202 YTL ödemek gerekiyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de 144 YTL'ye alınabilen sepetin bedeli, İngiltere'de 157 YTL'ye, Almanya'da ise 161 YTL'ye çıkıyor.
Türkiye'ye en yakın fiyata sahip olan OECD üyesi ise Meksika. Türkiye'de 100 YTL'ye alınan mal ve hizmetler için, bu ülkede 102 YTL ödeniyor.