Türkiye en ucuz altıncı ülke

Türkiye, 30 OECD ülkesi içinde Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Macaristan ve Meksika'nın ardından en ucuz altıncı ülke konumunda bulunuyor.

İSTANBUL - Türkiye, 30 OECD ülkesi içinde Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Macaristan ve Meksika'nın ardından en ucuz altıncı ülke konumunda bulunuyor. Türkiye'de değeri 100 YTL olan bir mal ve hizmet sepeti için, İsviçre'de 231, Norveç'te 195, İsviçre'de ise 191 YTL'ye alınabiliyor.
OECD tarafından tüketici fiyatları baz alınarak hesaplanan 'karşılaştırmalı fiyat düzeyleri' çalışmasının Ocak 2006 sonuçları açıklandı. Satın alma gücü paritelerine göre Türkiye ile en büyük fiyat farkı,
OECD'nin en pahalı ülkesi olan İzlanda arasında bulunuyor. Buna göre, Türkiye'de 100 YTL'ye alınabilen bir mal ya da hizmet için Meksika'da 99 YTL, Macaristan ve Polonya'da 85 YTL, Slovakya'da 84 YTL ve Çek Cumhuriyeti'nde 83 YTL ödemek yetiyor.
Turizmdeki fiyatı da düşükTürkiye'ye en fazla turistin geldiği OECD ülkelerinden Almanya, Hollanda ve İngiltere'de de fiyat düzeyi Türkiye'ye göre hayli yüksek bulunuyor. Türkiye'de 100 YTL'ye alınabilecek bir mal Almanya'da 151 YTL, İngiltere'de 148 ve Hollanda'da ise 147 YTL düzeyinde bulunuyor. Öte yandan Türkiye'ye özellikle turizmde rakip ülkeler, Akdeniz çanağındaki Yunanistan ve İspanya'ya göre de ucuz konumda yer alıyor. Türkiye'de 100 YTL olan bir mal ve hizmetin değeri Yunanistan'da 123 YTL, İspanya'da 126 YTL.