Türkiye Enerji Borsası ile uçar

Türkiye Enerji Borsası ile uçar
Türkiye Enerji Borsası ile uçar

EEX te 22 ülkeden 221 şirket işlem yapıyor. İşlem yapanlar arasında, fiili bağlantı şebekesi olmadığı halde ABD li, Dubaili şirketler de bulunuyor. Bu şirketler Avrupa içinde enerji ticareti yapıyor. Bütün yönetim kademeleri için ortakların temsil edildiği kurullarda seçimler yapılıyor. Borsa, Yönetim, Gözetim kurulları, Yaptırım Komitesi var. EEX te işlem hacmi tahmini 250 milyar euro civarında.

Türkiye'de kurulması planlanan enerji borsasına, Avrupa'dan destek geldi. Alman RWE şirketi enerji borsasına destek vereceğini açıkladı.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

  İSTANBUL - Türkiye ’de Turcas Grubu ile santral yatırımlarına başlayan Alman enerji şirketi RWE ile Almanya’nın Leipzig kentindeki Avrupa Enerji Borsası, Türkiye’de kurulması planlanan enerji borsasına destek vereceğini açıkladı. Her iki kuruluşun temsilcileri, piyasa şeffaflığı, enerji yatırımlarında öngörülebilirlik, arz güvenliği gibi temel sorunların çözümünde, borsanın önemine dikkat çekerek, “Türkiye’de piyasanın açılmasında önemli adımlar atıldı. Bir borsa kuruluşuna her türlü desteği veririz. Önemli olan doğru konsepti geliştirmek. Öncelikle spot işlemlerle başlanabilir” dedi.
Avrupa Enerji Borsası ve Essen’de bulunan şirket (RWE Supply & Trading) merkezinde düzenledikleri basın toplantısında konuşan RWE Supply&Trading’in CEO’su Stefan Judisch, Avrupa Enerji Borsası’nın Avrupa’da enerji piyasasında öngörülebilirliği, yatırımları, arz güvenliğini geliştirdiğini belirterek, Türkiye’de de bir enerji borsasının aynı yararları sağlayacağını söyledi. 

Borsadan büyük tasarruf
Avrupa’da piyasa oluşumu ile birlikte şartların değiştiğini ve piyasa katılımcılarının arz-talep dengesine göre hareket etmeye başladığını belirten Judisch, şunları söyledi:
“Bu da piyasa (takas) fiyatlarının oluşmasını sağladı. Doğru fiyatın belirlenme yetkisi tek bir kurumdan, piyasa oyuncularının beklentileriyle piyasayı oluşturan temel unsurların karmaşık dengesine ve karşılıklı bağlarına bırakıldı. Üretici ileriyi görmeye başladı. Verimlilik önem kazandı. 2005 tarihli bir araştırma gösteriyor; ABD piyasa yapısından 34 milyar dolar tasarruf etti. Almanya için tahminimiz 7.5 milyar euro tasarruf. Bu da devletin kasasında kaldı.” 

‘Enerji bolluğu yaşanabilir’
Türkiye enerji piyasası ile ilgili de açıklamalarda bulunan Judisch, şöyle devam etti: “Toptan satış piyasası özellikle ilgimizi çekiyor. Çünkü fiyat sinyallerinin arz ve talep üzerine belirlendiği ortam burasıdır. Türkiye’de de piyasa liberalleşiyor. Piyasada artık sadece TEAŞ veya BOTAŞ yok. Özel sektör de ciddi yatırım yapıyor. Türkiye de piyasanın açılmasından yararlanıyor. Türkiye’de hep arz eksikliği olmuş. Doğalgaz tamamen ithal ediliyor ama planlama olamadığı için kesinti krizleri olabiliyor. Oysaki Türkiye enerji bolluğu yaşayabilir. Türkiye’de gerekli bütün bileşenler var. Önemli olan siyasi, içsel ve dışsal engellerin aşılması. Türkiye’de hükümete benim önerim şu: Bütün yerli büyük oyuncuları, uluslararası oyuncuları piyasada buluşturun. Daha fazla enerji hattı Türkiye’den geçerse arz güvenliği sağlarsınız. Tedarikçiler size şantaj yapamaz. Türkiye’nin içinde bulunduğu süreç budur.”
Avrupa Enerji Borsası’nda (EEX) sunumu Finansman Direktörü Iris Weidnger gerçekleştirdi. Weidnger, EEX’in 2000 yılında kurulduğunu, 12 yılda Kıta Avrupası’nın en büyük enerji borsası haline geldiğini söyledi. Weidnger, tecrübelerini Türkiye’ye aktarmaya hazır olduklarını ifade etti. Türkiye’den de nisan ayında Enerji Bakanlığı ve özel sektör katılımıyla büyük bir heyetin EEX’i ziyaret ederek incelemelerde bulunduğunu belirten Weidnger, “Türkiye’de de rekabetçi bir enerji piyasası oluşması gerekir. Borsa, alıcı ve satıcıları buluşturuyor. Günlük fiyatları piyasaya yansıtıyor. Türkiye’de böyle bir borsa Doğu’ya, hatta Uzakdoğu’ya kadar açılabilir. Önde gelen borsalardan biri olur. Biz de destek olmaya hazırız” diye konuştu. 

‘Borsaya yabancı ilgisi olur’
RWE Türkiye CEO’su Dr. Andreas Radmacher da, Türkiye’de RWE’nin, OMW’nin ve Sabancı Grubu’nun (Enerjisa) önemli yatırımcılar olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Birçok şirket korkuyor. Borsa olmadığında tam liberalleşme de olmuyor. Türkiye’de bir borsa kurulabilir ama önce konsept tarif edilmeli, piyasa işlevi tanımlanmalı. Önce spot işlemlerle başlayabilir, sonra türevler gelebilir. ABD, AB ve Arap ülkelerinden yatırımcıların ilgisi olur. Biz kesinlikle ilgiliyiz ve işlem yaparız. Elektriğinizi satmak için özel bir teşkilata gerek yok, alıcılar borsada hazır.” Andreas Radmacher ayrıca, RWE’nin Türkiye’de yatırım yapmaya devam edeceğini de açıkladı.

bigPara.com