'Türkiye enerji yolu olacak'

Belçika basını, Türkiye'nin küresel enerji politika ve stratejisinde büyük ağırlık kazandığını belirtti.

BRÜKSEL - Belçika basını, Türkiye'nin küresel enerji politika ve stratejisinde büyük ağırlık kazandığını belirtti. Yüksek tirajlı Le Soir gazetesi, 'Mavi rüyanın yolu Türkiye'den geçiyor' başlıklı yazısında, Başbakan Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Samsun buluşmasını anlattı.
Gazete, 2.4 milyar dolara mal olan boru hattının 'büyük olay' olduğunu yazarken, Rus gazının ilk kez aracısız olarak Türkiye'ye aktarıldığını, Karadeniz'i 396 kilometre boyunca 2.150 metre derinlikten geçen ve toplam uzunluğu 1.250 kilometre olan bu hattı, 'teknolojik meydan okuma' diye niteledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Mavi Akım, bir işbirliği zincirinin sadece ilk halkasıdır" sözlerini yansıtan Le Soir, oluşturulması planlanan ve Batı Avrupa'ya da ulaşacak olan 'önemli enerji koridoru' üzerinde durdu. Türkiye'nin projelerini sürekli artırdığını belirten gazete, Bakü-Ceyhan boru hattının önemini ve getirilerini de anlattı. Erdoğan'ın, "Türkiye'nin önceliklerinden biri de AB'nin dördüncü ana enerji yolu olmaktır" sözlerine de yer veren gazete, İtalya'nın da bu süreçte yer aldığını belirtti. Belçika televizyonları da konuya ilişkin haberlerinde, Türkiye'nin enerji alanında "vazgeçilmez stratejik öneminin" sürekli artışına dikkat çekti.