Türkiye gelirde basamak atladı

Türkiye 'Zenginler Klübü' olarak da isimlendirilen ve dünyanın en büyük ekonomilerinin oluşturduğu OECD üyesi ülkeler arasında geçen yıl bir basamak daha yükselerek 16'ncı büyük ekonomi oldu.

ANKARA - Türkiye 'Zenginler Klübü' olarak da isimlendirilen ve dünyanın en büyük ekonomilerinin oluşturduğu OECD üyesi ülkeler arasında geçen yıl bir basamak daha yükselerek 16'ncı büyük ekonomi oldu.


Büyütmek için tıklayınız

OECD, üye ülkeleri için hesapladığı 2004 yılı milli gelir rakamlarını açıkladı. Buna göre 2003 yılında 239.7 milyar dolar olan Türkiye'nin milli geliri geçen yıl cari kurlarla yüzde 23.1 oranında artarak 295 milyon dolara kadar yükseldi. OECD 2000 yılı sabit fiyatlarıyla Türkiye'nin 2004 yılındaki büyüme oranını ise yüzde 9.8 olarak tahmin etti.
Türkiye, yüksek oranlı ekonomik büyümenin yanı sıra TL'nin dolar karşısında değer kazanmasından da kaynaklanan bu büyümeyle geçen yıl Avusturya'yı geride bırakarak OECD'nin en büyük milli gelirine sahip 16'ncı ülkesi konumuna geldi. Türkiye ekonomik krizde 145.6 milyar dolara kadar gerileyen milli geliriyle 2001 yılında OECD'nin en büyük 20'nci ekonomisi olmuştu.