'Türkiye gibi büyümenin motoru olan ülkelere daha fazla destek şart'

'Türkiye gibi büyümenin motoru olan ülkelere daha fazla destek şart'
'Türkiye gibi büyümenin motoru olan ülkelere daha fazla destek şart'

Türk Amerikan İş Geliştirme Konseyi Başkanı Gökhan Özkök tarafından Devlet Bakanı Mehmet Şimşek?e plaket verildi. FOTOĞRAF: BASRİ SAHİN / AA

Dünyada kredi mekanizmasının etkin çalışmadığını belirten Bakan Şimşek, 'Bu yüzden IMF, Dünya Bankası ya da bölgesel bankaların ekonomik büyümenin motoru olan Türkiye gibi ülkeleri daha fazla desteklemesi gerekir' dedi

NEW YORK - Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, küresel krizle ilgili olarak, “Dünyada normalleşme süreci başlayınca Türkiye ekonomisi güçlü bir şekilde bu krizden çıkacak” dedi. Bakan Şimşek, “Eğer biz küresel ekonomide kalıcı bir toparlanma istiyorsak mutlaka ABD gibi ülkelerin bankacılık sektöründeki problemleri çözmeleri lazım, o olmadan ne dünyada ne Türkiye’de kalıcı bir toparlanmadan bahsedebilir” diye  konuştu.
 Şimşek, Türk Amerikan İş Geliştirme Konseyi (TABİD) tarafından New Jersey’de kendi onuruna düzenlenen toplantıya katılarak ‘Küresel Kriz ve Türkiye’ye Etkileri’ konulu bir konuşma yaptı. Bakan Şimşek, konuşmasında, küresel ekonominin görece olarak normale dönmesine yönelik bazı işaretler bulunduğunu, ancak küresel mali sistemdeki sıkıntıların halen devam ettiğinin açık olduğunu söyledi.
Küresel mali sistemdeki kırılganlığın devam ettiğini belirten Şimşek, bunun da küresel büyümeyi ve küresel ticareti olumsuz etkilediğine işaret etti. Sıkıntıların giderilmesi için küresel düzeyde harekete geçilmesine gerek olduğunu belirten Şimşek, G-20 zirvesinin ve bu zirvede verilen sözlerin uygulanmasının son derece önemli olduğunu anlattı. Dünyada kredi mekanizmasının etkin bir şekilde çalışmadığını söyleyen Şimşek, bunun da Türkiye gibi yükselen pazarları etkilediğini, bu yüzden Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ya da bölgesel bankaların Türkiye gibi ülkeleri daha fazla desteklemeleri gerektiğini, çünkü Türkiye gibi ülkelerin dünyadaki son yıllarda görülen ekonomik büyümenin motoru olduklarını anlattı.

‘Finans sistemimiz güçlü’
Bakan Şimşek, Türkiye’nin şu an yaşanan bu geçici dönemin etkilerinden kurtulacağını belirterek, Türkiye’nin demografik yapısının, büyük girişimci kültürünün buna müsait olduğunu belirtti. Şimşek, küresel ekonomide iyileşme olduğu zaman Türkiye’nin güçlü ekonomik büyümesinin de yeniden başlayacağını, Türkiye’nin güçlü bankacılık sistemine sahip olduğunu vurguladı. Küresel ekonomik krizin finans, bankacılık sektöründe başladığını söyleyen Şimşek, oysa Türkiye’deki bankacılık sektörünün bugüne kadar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla gayet sağlam durduğunu belirtti.
Şimşek, bu çerçevede küresel mali sistemin normalleşmeye başlaması durumunda Türkiye’deki bankacılık sektörünün de Türkiye’nin ekonomik iyileşmesine yardımcı olacağını anlattı. Türkiye’nin küresel krizin etkilerinden ne zaman kurtulabileceği yönündeki bir soru üzerine Bakan Şimşek, bu sürecin hızının dış talepteki iyileşmeye büyük oranda bağlı olduğunu söyledi.
Şimşek, ABD gibi ülkelerin banka sektöründeki sorunları çözmedikleri sürece kalıcı küresel iyileşmeden bahsedilmesinin çok zor olacağın, bunun G20 zirvesindeki ana mesajlarından biri olduğunu, bu sorun çözülmeden kredi mekanizmasının düzgün çalışmasının mümkün olmadığını, bunun kritik önem taşıdığını vurguladı. Bakan Şimşek, Türkiye ekonomisinin büyümeye 2010 yılından itibaren başlamasının beklediklerini ama bunun tüm dünyanın yapacaklarına bağlı olduğunu vurguladı. (aa)