'Türkiye görücüye çıkıyor'

Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin uzun vadeli plan ve hedeflerinin İsviçre'nin Davos kentinde dün başlayan Dünya Ekonomik Forumu'nda görücüye çıkacağını açıkladı.

DAVOS - Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin uzun vadeli plan ve hedeflerinin İsviçre'nin Davos kentinde dün başlayan Dünya Ekonomik Forumu'nda görücüye çıkacağını açıkladı. Davos zirvesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geniş bir heyetle katılacaklarını anlatan Babacan, "Davos'ta, Türkiye'nin uzun vadeli plan ve hedeflerini anlatacağız, önümüzdeki günlerde Türkiye'ye, daha çok yabancı yatırımcı ilgisi olacaktır" dedi.
Yabancı sermaye açısından Türkiye'de en çok merak edilen konunun, "uzun vadeli siyasi ve ekonomik istikrar" olduğunu vurgulayan Ali Babacan, bu çerçevede Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'nin uzun vadeli istikrarını garanti altına almak bakımından son derece önemli olduğunu 17 Aralık'tan hemen sonra Türkiye'ye önemli ölçüde portföy cinsinden yatırım girişi olduğunu söyledi.
TMSF Başkanı Davos'ta
Bakan Ali Babacan, AB kararının hemen ardından yabancı sermayenin ilgisini gösteren en güzel örneği ise 20 Aralık'ta araç muayene istasyonları ihalesinin, Özelleştirme İdaresi'nin hiç tahmin etmediği bir fiyatla tamamlanması olarak gösterdi. Babacan, yine 17 Aralık'ın bir neticesi olarak, Türk Telekom'a ilgi gösteren kuruluşların, bu alanda en önemli yabancı kuruluşlar olduğunu hatırlattı.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı'nın da Davos'a geldiğini hatırlatan Bakan Babacan, TMSF ile Özelleştirme İdaresi'nin elinde varlıkların bulunduğunu, bu kuruluşların portföyündeki varlıkları yabancılara anlattıkları ölçüde daha iyi şartlarda satış yapabileceklerini belirtti.
Bakan Babacan, bundan sonra Türkiye'deki kısa vadeli ekonomik gelişmelerden çok, orta vadeli plan ve hedeflerin önem taşıması gerektiğini, Türkiye'nin AB sürecinde uzun vadeli vizyon çizmesinin daha önemli olduğunu belirtirken, uzun vadeli vizyon planını zirvede anlatacaklarını ifade etti.
Dört konuşma yapacak
Öte yandan Dünya Ekonomik Forumu (DEF) çerçevesinde, 4 ayrı oturuma konuşmacı olarak katılacağını hatırlatan Devlet Bakanı Bakan Ali Babacan, bu oturumlardan birinin başlı başına Türkiye'ye ayrıldığını, Türkiye konulu bu toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağını belirtti. Söz konusu toplantıda Türkiye ile ilgili bir vizyon sunulacağını bildiren Devlet Bakanı, bu toplantının yanı sıra Avrupa konulu iki toplantıya da konuşmacı olarak davet edildiğini ifade etti.
Babacan, DEF çerçevesinde kendisiyle ikili görüşme yapmak için özel ve resmi kesimden çok sayıda talep geldiğini bu talepleri değerlendirerek ikili görüşmelerde bulunacağını söyledi.