'Türkiye gözardı edilemez'

Fransa'da pazar günleri yayımlanan Le Journal du Dimanche (JDD) gazetesi, Türkiye'nin, hiçbir büyük şirketin göz ardı edemeyeceği bir 'ekonomik düşler ülkesi' haline geldiğini yazdı.

PARİS - Fransa'da pazar günleri yayımlanan Le Journal du Dimanche (JDD) gazetesi, Türkiye'nin, hiçbir büyük şirketin göz ardı edemeyeceği bir 'ekonomik düşler ülkesi' haline geldiğini yazdı. JDD'nin İstanbul çıkışlı haberinde, "Avrupalı olsa da olmasa da, Türkiye'yi hiçbir yatırımcı artık göz ardı edemiyor" yorumu yapıldı.
Fransa'nın Türkiye'deki yatırımlarıyla yedinci sırada bulunduğunu yazan gazete, 277 Fransız şirketinin Almanya, Hollanda ve İtalya'nın arkasında geldiğini hatırlattı. Ancak Renault, Carrefour, Axa, Danone, L'Oreal, Lafarge ya da Sodexho, Peugeot gibi Fransız şirketlerin pazarda önemli yerde sahip olduğu belirtildi. Türk pazarının yıldızının yükseldiği yorumunu yapan JDD, nüfusun üçte ikisinin 30 yaşın altında ve tüketimin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, Türkiye için 'yanı başımızdaki Çin' tanımlamasını yaptı. Avrupa Birliği ile birlikte siyasi açıdan istikrarlı bir şekilde ilerleyecek olan Türkiye'de beş yıl içinde iç pazarda bir patlama yaşanacağı yorumu da gazetedeki haberde yeraldı.