'Türkiye güçlü bir ortaktır'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Uluslararası ekonomik işbirliğinde Türkiye hem bölgesel anlamda, hem de global anlamda güvenilir ve güçlü bir ortaktır.

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Uluslararası ekonomik işbirliğinde Türkiye hem bölgesel anlamda, hem de global anlamda güvenilir ve güçlü bir ortaktır. AB'nin böyle bir ekonomiyi içine alması dünya ekonomi sahnesindeki gücünü şüphesiz artıracaktır" dedi.
TÜSİAD, TİSK ve TOBB'un üyesi olduğu, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Sanayi ve İş Dünyası İstişare Komitesi'nin (BIAC) Genel Kurulu kapsamında bir basın toplantısı düzenlendi. OECD'nin demokrasi ve piyasa ekonomisi ilkelerini benimseyen, dünya ekonomisinin dörtte üçünü temsil eden ve dünyanın önde gelen 30 ekonomisinin oluşturduğu çok önemli bir kuruluş olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Dünya ekonomisinin nabzını tutan bir organizasyon haline gelen OECD, dünya ekonomisine yön veren etkin ve güçlü bir uluslararası aktör haline gelmiştir" diye konuştu.
'Dinamik ve hızlıyız'
Hisarcıklıoğlu, AB'nin tüm üye ülkelerinin OECD'nin üyesi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "300 milyar doları geçen milli geliri ve son üç yılda kümülatif yüzde 25 büyüme gerçekleştirmesiyle Türkiye, son derece dinamik ve hızla gelişen bir profile sahiptir. Bölgesel olarak işbirliği anlamında da çok önemli bir potansiyel bulunmaktadır. AB'nin bu ekonomiyi içine alması dünya ekonomi sahnesindeki gücünü şüphesiz artıracaktır." TÜSİAD Başkanı Sabancı ise, BIAC toplantılarının, iş dünyası ile BIAC arasındaki ilişkileri güçlendireceğine inandığını belirtti.
OECD Genel Sekreteri Donald Johnston, Türkiye için yıllarca potansiyelinden bahsedildiğini, doğru politikalar uygulanırsa ne kadar önemli bir ülke olacağının söylendiğini kaydetti. Johnston, "Türkiye önemli şekilde ileri gidiyor, yeter ki hız sürsün" dedi. Ekonomi Bölümü Başkanı JeanPhilippe Cotis de "Türkiye, mali hedeflerine ulaşmakta. Güven artıyor. Tek endişemiz cari işlemler dengesizliği" diye konuştu.