Türkiye havada ilk beşe girecek

Uluslararası Hava Taşıma Birliği'nin (IATA) verilerine göre Türkiye, 2005-2009 yılları arasındaki dönemde, havayoluyla yolcu taşımacılığı piyasası en hızlı gelişen beş ülke arasında yer alacak.

CENEVRE/ANKARA - Uluslararası Hava Taşıma Birliği'nin (IATA) verilerine göre Türkiye, 2005-2009 yılları arasındaki dönemde, havayoluyla yolcu taşımacılığı piyasası en hızlı gelişen beş ülke arasında yer alacak.
IATA'ya göre, Türkiye'de sivil havacılık sektörünün hızlı gelişmesinin yanı sıra artan yolcu potansiyelinin Türkiye'yi cazip hale getireceği belirtiliyor. 2005-2009 yılları arasında hava trafiği ve yolcu sayısının en çok artış göstereceği ülkelerin başında Polonya gelirken bu ülkeyi, Çin, Çek Cumhuriyeti, Katar ve Türkiye izliyor.
Önümüzdeki beş yıllık dönemde Türkiye pazarında, havayolu taşımacılığını tercih eden yolcu sayısının ortalama yüzde 8.9 oranında artış göstermesi bekleniyor. Küresel anlamda hava yolcusu sayısı ise eylülde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.2 oranında artış gösterdi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün, kargo taşımacılığını canlandırması bekleniyor. Verilere göre, Türkiye'deki havayolu taşımacılığı gerçek potansiyelini yansıtmıyor. Bu potansiyelin, sektörün daha uzun vadeli gelişmesine katkıda bulunacağı belirtiliyor. Canlanmanın ekonomik gelişmeye de yarar sağlayacağı ifade ediliyor.