Türkiye için internet vakti

Türkiye için internet vakti
Türkiye için internet vakti
'Ne pişirsem' diyen yemek sitelerine, 'Vaktimi nasıl geçirsem' diyen sohbet ve oyuna koştu, ramazanda internet kullanımı patladı.
Haber: CAN MUMAY - can.mumay@radikal.com.tr / Arşivi

ERZURUM- Yaz sıcaklarında oruç tutan insanlar soluğu internetin başında aldı. Ramazanın birinci gününden bu yana internet veri kullanımı yüzde 10, Facebook’a giriş ise yüzde 15 arttı. TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’ın ramazan ayında internet kullanımı hakkında yaptığı değerlendirmeye göre geçen yıl ramazanda yüzde 7 artan internet veri kullanımı bu yıl yüzde 10’luk bir artış gösterdi.
Yılmaz, ramazan ayında Türkiye ’nin internet kullanım verilerini, Galatasaray - Fenerbahçe TFF Süper Kupa maçının oynandığı Erzurum’da açıkladı. Verilere göre hafta sonu internet kullanımı ise ramazan ayından öncesine göre yüzde 11 arttı. Hafta sonu veri yoğunluğu geçen ramazanda önceki yıla göre yüzde 8,7 artmıştı. İnternetteki yemek tarifi arayanların sayısının ramazan öncesine göre yüzde 50 arttığını söyleyen Yılmaz iftara yaklaşılan saat 15.00 - 17.00 arasının önceki ramazanda olduğu gibi en çok kullanımda bulunulan saatler olduğunu açıkladı.
Ramazan ayının başlaması ile birlikte online oyunlara büyük bir ilgi olduğunun bilgisini veren Tahsin Yılmaz adresinde oyun geçen sitelere tıklanma oranının yüzde 21 arttığını ifade etti. 

İftara kadar oyun
Veri kullanımı en çok artan iller arasında Kırklareli’nin başı çektiğine işaret eden Yılmaz, “Kırklarelililerin internet trafiği yüzde 15,23 oranında arttı. Onu yüzde 15,21 artışla Yalova ve yüzde 15,14 artışla Edirne takip ediyor” diye konuştu.
TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, ramazanla beraber internet kullanıcılarının lezzete olan düşkünlüğünün de arttığını dile getirerek, adresinde “yemek” geçen sitelere yüzde 50, adresinde “tarif” geçen sitelere ise yüzde 141 oranında daha çok girildiğini ifade etti.
Verilere göre iftara kadar sohbet sitelerine giriş ve anlık mesajlaşma ramazan ayında bir önceki aya göre yüzde 15 oranında yükseldi.
Ay boyunca bir diğer artış ise online video ve oyun sitelerinde gözlendi. Yılmaz “Online video izleyenlerin oranı ramazan ayında yüzde 10’luk bir artış kaydetti. Tivibu web kullanımı ise ramazan öncesine göre yüzde 21 arttı.
Öte yandan ay boyunca günler arası kıyaslamada 2 Ağustos Perşembe günü en çok internete girilen gün olarak kayıtlara geçti.

bigPara.com